ORGAN BİLGİ BANKASI PROJESİ TAMAMLANDI

Organ Bilgi Bankası Projesi tamamlandı

Organ dağıtımının hızlı ve adil yapılmasını sağlayacak proje, önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanlığı’na devredilecek.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Bilgi İşlem Daire Başkanı Hayrettin Evirgen, Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklenen projenin gerçekleştiğini ve eksikliği hissedilen Organ Bilgi Bankası’nın kurulduğunu söyledi. Veri tabanı oluşturulması amacıyla 1 yıldır sürdürdükleri çalışmaların tamamlandığını ifade eden Evirgen, “Organ dağıtımının hızlı ve adil yapılmasını sağlayacak proje, önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanlığı’na devredilecek” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nca uygulamaya sokulacak banka ile ilgili sistemin sürekli geliştirileceğini anlatan Evirgen, bankanın işleyişi konusunda şunları kaydetti: “Beyin ölümü oluştuktan sonra organı alınmaya ikna edilmiş kişiler tespit edilerek, bilgiler bankaya aktarılacak. Diğer taraftan Türkiye’de ne kadar organ bekleyen hasta varsa bunlar belirlenecek. Organ bulunduğunda ihtiyacı olan hasta bilgisayar aracılığıyla anında belirlenecek ve böylece organ nakilleri belli düzene girecektir. Bunun yanında hastalar sürekli takip edilecek ve en acil ihtiyacı olanlar ile uzun süredir bekleyenlere öncelik tanıma imkanı olacak. Ayrıca, belirli organların bekleme süreleri farklıdır. Bankanın devreye girmesi ile kısa sürede nakil yapılması gereken organların, en yakın hastaya ulaştırılması sağlanarak, bağışlanan organın değerlendirilmesi mümkün olacak.”

Organ Bilgi Bankası Projesi’nde, Evirgen ile görev alan Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emin Gündoğan ise internet tabanlı olan projenin, organ bağışına olan ilgiyi de artıracağını söyledi.