Genel SağlıkHABERLER

OKULDA DİYABET PROGRAMI, EĞİTİMCİLERİ VE SAĞLIK UZMANLARINI ANKARA’DA BULUŞTURUYOR

81 ilden öğretmen ve sağlık uzmanı, “Çocukluk çağında diyabetin önlenmesi, bakım ve tedavisinin geliştirilmesini amaçlayan, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği tarafından yürütülen ve Sanofi-aventis tarafından koşulsuz desteklenen “Okulda Diyabet Programı” çerçevesinde 10 Ekim 2011 tarihinde Ankara Dedeman Otel’de bir araya gelecek.

Türkiye’de bir ilk olan ve iki yıldır yürütülen “Okulda Diyabet Programı” (ODP) çerçevesinde öğretmenlerin çocuklarda diyabet, şişmanlık ve sağlıklı beslenme konularında eğitilip bilinçlendirilmesi ve bu yolla sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi amaçlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği tarafından yürütülen, Sanofi-aventis tarafından koşulsuz desteklenen “Okulda Diyabet Programı” ile hedef, Türkiye’de 650 bin öğretmen ve 16 milyon öğrenciye ulaşarak çocuklarda diyabet ve şişmanlık konularında farkındalık oluşturmak.

“Okulda Diyabet Programı” ile tüm Türkiye’ye ulaşmak ve daha fazla kişiyi bilinçlendirmek için 50’den fazla bilgilendirme toplantısı yapılması hedefleniyor. İlki 2010’da İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıların ikincisi; 10 Ekim 2011’de Ankara’da Dedeman Otel’de düzenlenecek.

Okul kantinleri genelgesinin uygulamaları gözden geçirilecek

Hastanelerindeki çocuk endokrin merkezi temsilcilerinin, öğretmenlerin, Sağlık Bakanlığı ve MEB yetkililerinin bir araya geleceği toplantıda; çocuklarda diyabet ve öğretmenin rolü, çocuklarda şişmanlık, sağlıklı beslenme ve okullardan beklentiler konularında sunumlar yapılacak.

Yaklaşık 300 kişinin katılacağı toplantıda, okul kantinleri genelgesinin uygulamaları gözden geçirilecek ve 14 Kasım 2011 haftasında Türkiye’deki yaklaşık 60 bin okulda “Çocuklarda Diyabet”, “Çocuklarda Şişmanlık ve Sağlıklı Beslenme” eğitimleri için hazırlanan filmler ve diğer eğitim materyali sunulacak.

Türkiye’de 20 bine yakın diyabetli çocuk yaşıyor

20 bine yakın diyabetli çocuğun yaşadığı ve her yıl 1700 civarında çocuğa diyabet tanısı konulan Türkiye’de çocuklarda diyabet, şişmanlık ve sağlıklı beslenme konularında ulusal düzeyde bir bilinç oluşturulması amacıyla hazırlanan“Okulda Diyabet Programı”nın diğer adımlarını ise “beslenme dostu okul sertifikasyonu” ve “diyabetli çocuklara burs programı” gibi projeler oluşturuyor.