Genel SağlıkHABERLER

OKUL KAZALARINDA BİLİNÇLİ İLKYARDIM ÖNEMLİ!

Okul, özellikle yeni başlayan çocukların evleri dışında ilk defa toplum hayatına girdikleri, başkaları ile sosyal alışveriş yaptıkları, yeni arkadaşlar edindikleri ve daha fazla fiziksel faaliyette bulundukları yerdir. Alıştığı ortamdan farklı bir yerde bulunan çocuk, dikkatinin de dağılmasıyla birçok tehlikeyle karşı karşıya kalabilir. Ufak dikkatsizlikler sonucunda okulda birçok kaza meydana gelebileceğini belirten Medline Acil Sağlık Operasyonlarından Sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer, okul kazaları ve ilkyardım müdahaleleri hakkında bilgilendiriyor.

Kaza sonrasında uygulanan ilkyardım, yaralıya profesyonel tıbbi yardım gelene dek yapılan uygulamadır. İlkyardımın amaçları; hayat kurtarmak, durumun daha kötüleşmesini önlemek ve iyileşmeyi hızlandırmaktır. Bu nedenle çocuk her hangi bir kaza geçirdiğinde çevresindeki kişilerin bilinçli olması oldukça önemlidir.

Okullarda en sık karşılaşılan kazalar düşme ile meydana gelir. Düşme sonrası çocuğun vücudunda ağrılı herhangi bir nokta, şişlik veya morluk olup olmadığı araştırılmalıdır. Düşme nedeni ile etkilenen bölgede oluşan şişlik veya morluk için alınması gereken ilk önlem, o bölgeye buz koymak olmalıdır. Çocuk ağlayıp itiraz etse de acilen hasar gören vücut bölgesine buz uygulanmalıdır. Buz uygulaması, o bölgedeki kan damarlarını büzecek, bu da doku hasarını ve cilt içine kanamayı azaltacaktır.

Eğer vücudun bir noktasında çok belirgin bir ağrı varsa; kırık, çıkık ya da burkulma ihtimali düşünülmelidir. Kırık ve çıkık belirtileri kendini kırığın olduğu yerde şiddetli ağrı, şişlik, çürük, zarar gören bölgede hareket kısıtlanması, şekil bozukluğu, cildi dışa doğru iten bir çıkıntı ya da dönme şeklinde gösterir. Bu durumda yapılması gerekenler kırık ya da çıkığın olduğu yerin pozisyonunu değiştirmemek, açık yara varsa üzerini kapatmak, sağlık kurumuna gitmeden önce kırığın olduğu bölgeyi bir atel, tahta ya da mukavva ile sabitlemek ve sürekli temiz beze sarılmış buz uygulamaktır. Eğer sadece çıkık mevcutsa çıkığın olduğu yeri askıya alıp, en yakın sağlık kurumuna gitmek en iyi ilkyardım yöntemidir.

Çocuklarda oldukça sık görülen ve ilkyardım gerektiren diğer bir durum ise aniden başlayan burun kanamalarıdır. Bu durum karşısında; çocuğun burnunun ucu başparmak ve diğer iki parmak arasına alarak sıkıştırılmalı, burnu kanayan çocuğun başı yüksekte olacak şekilde yaklaşık beş dakika oturarak beklemesi sağlanmalıdır.

Aynı zamanda burun ve yanağına buz tatbik edilmeli, duran kanamanın yeniden başlamaması için de çocuğun sümkürmemesine dikkat edilmelidir.