Genel SağlıkHABERLER

ODAKLANMA SORUNU YAŞIYOR OLABİLİR MİSİNİZ?

Kişinin ilgisinin bir işle uğraş halindeyken dağılması ve çoğunlukla unutkanlığın duruma eşlik etmesi, odaklanma sorununu gündeme getiriyor. Odaklanmada sorun yaşayan kişilerin dikkati kolayca dağılıyor ve bu durum, kişinin özel ve iş yaşantısını der

Odaklanma sorununun farkında varılması bazen sorunun çözülmesi için yeterli olmuyor. Bu durumda ne yapmak gerekiyor, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen bu sorun nasıl çözüme kavuşturuluyor? REEM Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.
Odaklanma sorunu belirtileri nelerdir?
 Odaklanma sorunu yaşayanlar, ilgilendikleri her ne ise kısa süre sonra ilgilerini kaybeder.
 Kişi, başladığı faaliyetin genelde sonunu getiremez ve bu durum, zamanla can sıkıcı bir hal alır.
 Dalgınlık ve unutkanlığın sıklıkla eşlik ettiği odaklanma sorunu, kişinin sakarlık yaşamasına neden olabilir. Bu durum, çeşitli ve iş kazalarını beraberinde getirebilir.
 Ders çalışma, kitap okuma, iş saatlerinde çalışma esnasında ilgi meşgul olunandan çok, çevreye yönelir. Kişi zamanla çevresini incelemekten, işinin yapamaz hale gelir.
 Kişinin düzeni, her alanda durumdan etkilenir. Dağınıklık ve düzensizlik söz konusu olur.
 İkili ilişkilerde sorunlar oluşur. Sorunlar, sorumlulukların aksatılması veya yapılması gerekenlerin unutulması gibi nedenlerle meydana gelir.
Odaklanma sorununun başlıca nedenleri
Odaklanma sorunun pek çok nedeni olabilir. Beyindeki bazı alanlarda hormonal kaynaklı düzensizlikler, doğrum öncesi ve sonrası oluşan görme veya duyma ile ilgili patolojik eksiklikler, psikolojik etkenler, yoğun stres yaşanması odaklanma sorununun başlıca nedenleri arasında yer alır.
Odaklanma sorunu yaşayanların yapması gerekenler
 Odaklanma sorunu yaşayanlar, öncelikle söz konusu sorunla ilgili bilgi sahibi olmalıdır. çünkü bilinmeyen sorunların aşılması mümkün olmayabilir.
 Kişinin yaşadığı bu sorun, çevredeki kişilerce sorumsuzluk ya da umursamazlık olarak adlandırılmamalıdır. Kişinin yakın çevresi, bunun aşılması konusunda destek vermeye yönelik davranışlar sergilemelidir.
 Odaklanma sorunu yaşayan kişi, kendine günlük görevler belirlemelidir. Bu görevler hoşa gidenlerden gitmeyenlere doğru, sıralı olarak yerine getirilmelidir. Dikkat yoğunluğu, süre tutularak artırılmaya çalışılmalıdır.
 Kişi, odaklanma sorununu aşmaya başladığını hissettiği zamanlarda, kendini güzel uğraşlarla ödüllendirerek, teşvik etmelidir.
 Bulmaca çözmek, satranç oynamak gibi zihinsel uğraşlar odaklanma sorununu aşmak için yardımcı olacağından, bu aktivitelere sosyal yaşamda bolca yer verilmelidir.
 Kişi, odaklanma sorununu yakın çevresiyle çekinmeden paylaşmalı, gerekirse destek istemelidir.
 Sorun hala çözülemiyorsa, kişi bir uzmandan psikolojik yardım almalıdır.
Odaklanma sorunu tedavisinde TMS
Periyodik aralıklarla yapılan TMS uygulamaları, odaklanma ve yoğunlaşma kusurlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. TMS uygulaması yapılan kişilerde odaklanma ve yoğunlaşma rahatça sağlanabilir, insanların yeni şeyleri öğrenme ve farklı ortamlara çabuk adapte olma yetenekleri büyük ölçüde gelişir. Kilitlenmiş beyin fonksiyonları TMS ile çözülür. Manyetik şoklama ile beyinde aksama gösteren tüm fonksiyonlar yeniden reorganize olur, beyin fonksiyonel açıdan yeniden sorunsuz çalışmaya başlar.
Uzm. Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmanı