Uncategorized

Mide Botoksu Nedir?

Son yıllarda kilo verme sürecinde en popüler uygulama mide botoksu olarak gösterilebilir. Peki, sıkça tercih edilen mide botoksu nedir? Bu işlem; iştah kaybı, geç acıkma ve acıkma hissinde azalma yaşanması amacıyla mide kaslarına botoks yapılması şeklinde uygulanır. Bireylerin diyetlerine uyum sağlamalarını kolaylaştıran bu uygulama, sürekli açlık hissi ile mücadele eden hastalara ameliyatsız bir çözüm sunar.

İşlem; botulinum toksin (botoks) maddesinin mide kasları hedef alınarak uygulanması ve endoskopik olarak midenin belirli kısımlarına enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Uygulamanın alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi, işlemin başarılı sonuçlar göstermesinde doğrudan etkilidir. Op. Dr. Çetin Altunal gibi isimler, bu alanda öne çıkanlar arasında gösterilebilir.

Mide Botoksu Kesin Çözüm mü?

Midede gerçekleştirilen bu uygulama sonrasında açlık hissi uyandıran hareketlenmeler kısıtlanır. Dolayısıyla işlemin uygulandığı hasta; sürekli olarak aç hissetme, doyamama ya da çok fazla yemek yeme gibi alışkanlıklarının köreldiğini hisseder. Uygulama sonrasında az yemek yenmesi ve bunun bir alışkanlığa evrilmesi, hastanın kilo verme sürecini destekler. Peki, kilo verme sürecinde sıkça tercih edilen mide botoksu kesin çözüm müdür?

Kilo verme temelli hiçbir uygulama kesin çözüm olarak görülemez ancak bu tarz çalışmalar kişilerin günlük yaşamını, yeme alışkanlıklarını, rutin beslenme düzeylerini değiştirdiği için kısa sürede kilo verilmesini sağlar. Mide botoksu, kişilere özel diyetlerin kolay uygulanması için açlık hissini azaltır ve yeme kapasitesini düşürür. Bu şekilde hastaların toplam ağırlıklarının %10 ile %20’si kadar kilonun 6 aya yakın bir süre içerisinde verilmesi hedeflenir. İşlemin Op. Dr. Çetin Altunal gibi alanında uzman kişilerce gerçekleştirilmesi, sürecin hedeflenen şekilde ilerlemesinde etkilidir. Verilen maddenin etkisinin 6 aydan sonra azalarak biteceği tahmin edilirken yeni yeme alışkanlıkları edinen hastanın kilo koruma ve verme potansiyeli devam eder.

Mide Botoksu Kimlere ve Nasıl Uygulanır?

Mideye yapılan botoks, kısa sürede etki gösterdiği için kilo kaybetmek isteyen çoğu kişi tarafından sıkça tercih edilir. Bu işlem, şu özelliklere sahip hastalara uygulanabilir:

  • Beslenmeye yönelik diyet ve egzersiz çalışmaları ile yeterli şekilde kilo veremeyen bireyler.
  • Sürekli açlık hisseden, yeme alışkanlıkları düzenlenemeyen hastalar.
  • 18-55 yaş aralığındaki vücut kitle endeksi 25 üzeri olan kişiler.

Bahsi geçen özelliklere sahip olan bireyler için mide botoksu uygulaması yapılması uygundur. Diyet ve egzersizle desteklenen botoks sonrası süreçte, kısa sürede hedeflenen kilonun kaybedilmesi beklenir. Uygulamaya dair bilinmesi gerekenlerden biri de bu işlemin bir obezite ameliyatı olmadığıdır. İşlem sonrasından metabolizmanın isteklerinin uygun hale gelmesi ile hastanın yaşam biçiminin kilo vermeye yönelik şekilde gelişmesi beklenir. “Mide botoksu nasıl uygulanır?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

  • Hasta anestezi verilerek uyutulur.
  • Endoskopik olarak ağızdan girilerek işlem gerçekleştirilir.
  • İşlem için hastanede yatılması gerekmez ancak işlem sonrası hastalar 1-2 saat gözlem altında tutulur.
  • Uygulama sonrasındaki 2-3 gün içerisinde işlemin etkisi görülmeye başlar. 6 aylık bir süre boyunca iştah kaybı ve kontrolü devam eder.

Mide Botoksu Fiyatları

Mide botoksu fiyatları; işlemin hastanede yatış, ameliyat sonrası bakım gibi süreçler içermemesi nedeniyle oldukça uygun şekilde karşımıza çıkar. Op. Dr. Çetin Altunal, işleme dair başarıları ile gündeme gelen en güvenilir isimler arasında yer alır. Başarılı isim ayrıca, Altın Palmiye Yılın Genel Cerrahı ödülünün de sahibidir. Op. Dr. Çetin Altunal çeşitli hasta profillerinde elde ettiği başarılar ile hem yurt dışından hem de yurt içinden hastaların ilgisini çekmektedir.

Siz de 18-55 yaş arasındaysanız ve vücut kitle endeksiniz 25’in üzerindeyse Op. Dr. Çetin Altunal uzmanlığına başvurarak ameliyatsız kilo verme yoluna gidebilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam ve daha iyi yeme alışkanlıkları için Opr. Dr. Çetin Altunal’dan mide botoksu işlemi için destek alabilirsiniz.