Uncategorized

Mide Balonu Hakkında Her Şey

Mide balonu günümüzde daha modern zayıflama yöntemlerinden biridir. Cerrahi operasyon gerektirmeyen ve son derece basit bir işlemdir. Mide balonu olarak adlandırılan bu yapı midenizde 6 ila 12 aya kadar kalır. Ağız yoluyla alırsınız. Bir kapsül olarak yutarsınız. Aynı zamanda bu işlem dünya standartlarına uygun ve FDA onaylı olarak sunulmaktadır. Geçici bir işlem olmakla beraber cerrahi operasyon içermemesi de kişiler için artı bir değerdir. Mide balonu sayesinde bir öğün içerisinde yediğiniz yiyecekler kısıtlanır. Bu da doğal olarak beraberinde kilo kaybını getirir. Ayrıca mide balonu kullanımı sayesinde gıda ve sıvıların mideye geçişleri de yavaşlar. Porsiyonlar küçülür.

Günümüzde hemen hemen çoğu bireyin önemli problemlerinden biri de baş edilemeyen kilolardır. Tam da bu noktada mide balonu hem diyet hem de egzersiz yaparak zayıflayamayanlar için oldukça önemli bir tedavi yöntemidir. Ancak bu işlemin de uygulamasının gerçekleşmesi için vücut kitle endeksinin 30 ila 35 arasında olması gerekir. Aynı zamanda kitle endeksi 27 olan hastalar için de bu tedavi yöntemi oldukça uygundur.  Opr. Dr. Ceyhun Aydoğan gözetiminde gerçekleştirilen bütün işlemler yakın takip altına alınır. Uzman doktor ve personelle birlikte güvenilir bir şekilde tedavinizi sürdürmüş olursunuz. Ayrıca Opr. Dr. Ceyhun Aydoğan vücut kitle endeksi 40’dan ve 50’den fazla olan hastalara bu yöntemi önermemektedir.

Mide Balonu

Mide balonu olarak adlandırılan bu yapı aslında 1990’lı yıllardan beri hayatımızda vardır. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte çok daha iyi bir konuma gelmiştir. İntragastrik balon sisteminde yer alan balon kısmı lateks içermez. Silikon bazlı bir malzemeden yapılmıştır. Sağlık standartlarına tamamen uygun bir malzemedir. Şişirilmemiş bir aparat olarak karşınıza çıkar. Şişirilmemiş olan bu sönük malzeme ilk olarak ağız yoluyla yutulur. Daha sonrasında da yemek borusundan geçer ve bir süre mide içerisinde kalır.

Genel olarak şişirilebilir mide balonu çok basit bir yöntemle gerçekleştirilir. Vücudunuzun içerisini görülmesini sağlayan bir kamera da yer alır. Buna bağlı olarak yerleştirilmesi sağlanır. Ayrıca teknolojinin de bu alanda oldukça ileri bir seviye atlaması göz önüne alındığında endoskopik bir prosedürle bu işlemin yapılmasına gerek bile yoktur. Yutulabilir mide balonları sayesinde de kolayca yerleştirme işlemleri vardır. Opr. Dr. Ceyhun Aydoğan sizlere bu alanda en kaliteli işlemle birlikte hizmet verir. Kendi kliniğinde tüm genel cerrahi ve metabolik cerrahi hastalarına da bakmaktadır. 2019 yılında kurmuş olduğu bu klinik üzerinde oldukça yetkin bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

Mide Balonu Çalışma Şekli Nasıldır?

Fazla kilolarla başı dertte olan hastalar için tercih edilen mide balonu çalışma şekli iki farklı sınıfta incelenir. Bunlar:

  1. Mide içerisinde yer kaplayarak besin alınmasını kısıtlar
  2. Tüketilen yiyeceklerde ve sıvılarda sindirimi yavaşlatır.

Boş balon mideniz içerisine yerleştirildikten sonra tuzlu su çözeltisi kullanılır. Böylece balonun içi de genişletilmeye başlar. Ancak unutmamak gerekiyor ki farklı mide içi balonlar da yer almaktadır. Bu nedenle örnek verecek olursak Obalon’un nitrojen bazlı bir gazla doldurulması gerekir. Yani her mide balonu için aynı çözelti kullanılacak diye bir durum söz konusu değildir.

Tuzlu su çözeltisiyle dolu olan mide balonu mideniz içerisine fazla yiyecek alımını durdurur. Buna uygun olarak yer kaplar. Ortalama olarak bir mide balonu yetişkin bireylerde 1.7 litredir. Dolu olan mide balonu da genellikle 400 ml ve 700 ml arasında değişen yer kaplama hacmine sahiptir.

Kısacası mide balonu basit bir şekilde yiyecek miktarınızı kısıtlar. Kilo vermenizi de büyük ölçüde etkiler ve sizlere yardımcı olur. Ayrıca sizlere sağlıklı beslenme alışkanlığı da kazandırır. Sizlere zarar vermeden uzun süre tokluk hissi kazandırır. Opr. Dr. Ceyhun Aydoğan yıllardır meslek hayatı içerisinde edinmiş olduğu bilgi ve tecrübelerle sizlere yardımcı olur. 2019 yılında kurmuş olduğu kliniği içerisinde de genel cerrahi ve metabolik cerrahi hastalıklarında uzman hizmet sunar.

Mide Balonu Materyal ve Çeşitleri Hakkında

Bildiğiniz üzere günden güne yaşadığımız çağ içerisinde teknoloji büyük bir hızla gelişim gösteriyor. Tıp alanında da başarılı gelişmeler söz konusudur. Özellikle de mide balonu sistemlerinde yer alan teknolojik gelişmeler sayesinde kilo problemi yaşayan kişiler adına önemli ilerlemeler söz konusudur. Doldurmada kullanılan malzeme, kullanım ömrü, yerleştirme şekillerine göre farklı çeşitlerde mide balonları yer almaktadır. Aynı zamanda farklı markalar tarafından da geliştirilen modeller söz konusudur.

  • Orbeta TM olarak adlandırılan mide balonu FDA tarafından 2015 yılında onaylanmıştır. Aynı zamanda CE tarafından da onaylı bir üründür. İçerisinde yer alan tuzlu çözelti vardır. Bir balon kullanılır ve genellikle 6 aya kadar midenizde kalır. Endoskopi yardımıyla yerleştirilme işlemi sağlanır. Aynı zamanda tekrar endoskopi ile birlikte çıkarılır.
  • Reshape Duo TM ise artık FDA onaylı olmayan ancak CE onaylı olan bir mide balonudur. Aynı şekilde içerisinde tuzlu bir çözelti vardır. 2 Balon söz konusudur. 6 aya kadar kalma süresi vardır. Endoskopi ile yerleştirilerek tekrar endoskopi ile çıkarılmaktadır.
  • The Spatz3 Adjustable Balloon System henüz FDA tarafından onay almamış ancak CE tarafından onaylı olan bir mide balonu çeşididir. Silikon içeriği ayarlanabilirdir. Tek balondur. 12 ay boyunca kalır. Endoskopi yardımıyla yerleştirilir ve tekrar endoskopi ile birlikte çıkartılır.
  • Elipse mide balonu aralarında en popüler olanlarından biridir. Henüz FDA tarafından onay almamıştır. CE tarafından ise onaylı bir üründür. Polimer film içerir. 1 balondur. 4 ay kullanım süresi vardır. Yutularak alınır. Dışkı yoluyla basit bir şekilde de vücuttan atılır.
  • Obalon Balloon System FDA tarafından 2016 yılında onaylanmış bir mide balonudur. Aynı zamanda CE tarafından da onay almıştır. Jelatin bir kapsül kullanılmaktadır. 3 balon vardır. 3 ila 6 ay kullanımı vardır. Yutularak yerleştirilir. Ancak endoskopi ile çıkartılır.
  • Medsil henüz FDA tarafından onaylı olmayan, CE tarafından onay almış bir mide balonudur. Silikon tuzu çözelti içerir. Bir balondur. 6 aya kadar kullanımı vardır. Endoskopi ile takılır ve endoskopi ile çıkartılır.
  • Medicone’da Medsil gibi aynı şekilde işlem görmektedir.

Opr. Dr Ceyhun Aydoğan profesyonel bir şekilde sizlere sağlık standartlarına uygun olarak hizmet vermektedir. Bu alanda sağlığınızı tehdit altına almadan en iyi şekilde hizmet aktarımını sunar.

Mide Balonu Fiyatları Nedir?

Opr. Dr. Ceyhun Aydoğan uygulamalarında yer alan mide balonu tedavisi fiyatları değişkenlik gösterir. Farklı durumlar göz önüne alındığı için kesin bir fiyat belirtisi yoktur. Tercih edilen balon türüne göre balon fiyatları değişebilir. Bariatrik cerrah durumu da göz önüne alınır. Her cerrahın uzmanlığına ve çalışma prensiplerine göre de değişiklik gösterir. Seçtiğiniz hastane ve klinik de bunu etkiler. Son olarak ek masrafların çıkması da muhtemeldir.

Sizler bu konuda daha net bir bilgi almak istiyorsanız Opr. Dr. Ceyhun Aydoğan’ın kliniğini arayarak operasyonlar hakkında net bilgi aktarımı alabilirsiniz. Fiyatların nasıl belirlendiğini ve neleri kapsadığını öğrenebilirsiniz. Bu anlamda sizlere oldukça uygun seçenekler ile yardımcı olmaya çalışacaklardır.