MEME KANSERİNE KAN TESTİYLE TANI KONULACAK

Meme kanserine kan testiyle tanı konulacak

Hücre çekirdeğinin ölçüsünde ve şeklinde değişimin kanserin işareti olduğunu belirten araştırmacılar, kan testiyle hücre çekirdeğindeki değişimin gözlenebildiğini kaydettiler.
Meme kanserinin prostat kanseri gibi kan testiyle belirlenmesi yönünde başlatılan araştırmalar hızlandırıldı. Yeni test başarılı bulunursa, kadınların mamografi çektirmelerine gerek kalmayacak.Meme kanserinin kan testiyle belirlenmesine ilişkin araştırmalar hızlandırıldı

Çalışmalarını bini aşkın kadının üzerinde sürdüren uzmanlar, kan testiyle meme ucundaki salgının tahlil edilebildiğini söylediler. Uzmanlar, prostat kanseri testinde kandaki PSA (prostata özgü antijen) proteininin araştırıldığını, meme kanseri için yapılan kan testiyle de kanserin işareti sayılan “nükleer matrix proteini”nin (NMP) gözlenebildiğini belirttiler. NMP’nin hücre çekirdeğinin şekil almasına ve hücre çoğalmasına yardımcı olduğu biliniyor.
Hücre çekirdeğinin ölçüsünde ve şeklinde değişimin kanserin işareti olduğunu belirten araştırmacılar, kan testiyle hücre çekirdeğindeki değişimin gözlenebildiğini kaydettiler. NMP araştırması lisansına sahip olan Matritech firması, mesane kanserinin işareti olan NMP-22 proteinini idrarda saptayan testleri pazarlıyor. Firma uzmanları, meme kanseriyle ilgili kan testlerinin de gelecekte kullanılabileceğini düşünüyor. Meme kanserinin saptanması için denenen kan testlerinin başarılı olup olmayacağının, yakın zamanda belirlenebileceği açıklandı.
Yeni test başarılı bulunursa, kadınların mamografi çektirmelerine gerek kalmayacak. Kan testiyle, kanser öncesinin işareti sayılan hücrelerin de saptanması umuluyor.