Genel SağlıkHABERLER

MEME BÜYÜTMEDE SILIKON 50 YILDIR TAHTINDAN INMIYOR

Yeni silikonlar daha doĞal görünüyor

Meme büyütmede son dönemde yaĞ enjeksiyonları, hyalüronik asit kökenli dolgu maddesi enjeksiyonları, vakum teknolojileri ve kök hücreler gündeme gelse de aslında silikon protezler hala en geçerli yöntem olarak varlıĞını sürdürüyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ferit Demirkan, yaklaşık 50 yıldır kullanılan bu protezlerin son yıllarda adeta evrim geçirdiĞini ve yeni silikon protezlerin göĞüs duvarındaki üst bölümlerinin inceltilmesi sayesinde meme estetiĞinde daha doĞal sonuçlar elde edilmesinin mümkün olduĞunu söylüyor.

YENı SıLıKONLAR ESTETıKLı GÖRÜNTÜYÜ SAKLIYOR

Kadınların silikon protezler konusunda en önemli şikayeti özellikle de ince yapılı kadınlarda silikonun üst kısmının sert bir geçiş yaratması nedeniyle, memeye yukarıdan bakıldıĞında silikon takıldıĞının gözle görülebilir olmasıydı. Prof. Dr. Ferit Demirkan, bu sorunu çözmek için yeni bir teknoloji geliştirildiĞini belirterek şu bilgileri veriyor:

“Silikon protezlerin üst ve arka kısmında daha yumuşak kıvamlı bir silikon kullanılıyor. Alt ve ön tarafta ise uygun duruşu saĞlamak için standart, kendi şeklini koruyan sert silikonla ikinci bir tabaka oluşturuluyor. Böylece meme yukarıdan, yandan bakıldıĞında memenin üst kısmında silikon takıldıĞını gösteren bir sert hat oluşmuyor. OluşmadıĞı için de kişi silikon taktırıp memesini büyütmüş gibi görünmüyor.”

SıLıKON KAS ALTINA KONULUNCA AĞRI OLUYOR

Ülkemizde de bulunabilen bu yeni teknolojiyle üretilmiş silikon protezler sayesinde, kas altına koyarak yapılan işlemlerin azalacaĞını ifade eden Prof. Dr. Ferit Demirkan, “BilindiĞi gibi kas altına konan implantlarda ameliyat sonrası aĞrı ve implantın dönmesi gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor. ıkinci kez ameliyat edilmesi gereken olgularda veya meme toplama ile beraber implant konacak olgularda da bu iki tabakalı silikon protezler öneriliyor. Arka tarafın yumuşak bir silikondan olması, daha dolgun bir memeye sahip olmak isteyen isteyen kadınlarda daha doĞal sonuçlar alınmasını saĞlıyor” diyor.

YENı PROTEZLERıN KENARI ıNCE, BU YÜZDEN DOĞAL DURUYOR

Yeni nesil silikon meme protezlerinin göĞüs duvarına oturan kısımlarının içbükey olduĞuna deĞinen Prof. Dr. Ferit Demirkan, bu konuda şu bilgileri veriyor:

“Kenarları da eskisine göre daha inceltilmiş olan bu protezler göĞüs ön duvarının yapısına daha iyi uyum saĞlıyor. Bu şekilde protezlerin yer deĞiştirmesinin azaltılabileceĞi düşünülüyor. ımplantların yüzey kaplamasındaki deĞişim de sürüyor. Pürtüklü kaplamaların dokusunun daha inceltildiĞi yeni protezler olduĞu gibi poliüretan kaplamalı protezler sayesinde de vücutta estetik operasyondan sonra daha az kapsül (vücudun protezi reddiyle oluşan sertlikler) oluşuyor. Silikon implantı saran poliüretan köpük zaman içinde vücut dokularında çözünüyor ve silikonun çevresinde sert bir tabaka oluşmasına engel oluyor. Bu ürünler Avrupa’da sıklıkla kullanılmasına raĞmen, Amerika’da FDA onayı olmadıĞı için henüz kullanılamıyor. Silikon taktırdıktan sonra kapsül oluşmuş, eline sertlikler gelen kadınlarda ya da başka bir nedenle protezini deĞiştirmek isteyen kadınlarda poliüretan implantlar kullanılabilir.”