Genel SağlıkHABERLER

MEDİKAL DESTEKLE SİGARAYI BIRAKMA BAŞARISI % 45’LERE YÜKSELİYOR

Kadıköy Şifa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Solak, 20 Kasım Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle sigaranın zararları ve bu alışkanlıktan kurtulmanın yolları ile ilgili önerilerini 6 maddede anlatıyor.

Kadıköy Şifa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Solak sigaranın, Dünya Sağlık Örgütü tanımına göre insana sadece “nikotin vermeye yarayan zararlı bir madde” olduğunu belirtiyor. Dr. Hakan Solak sigaranın insan bedenine zararlarını şöyle özetliyor: “Sigaranın içeriğinde yaklaşık 4000 adet insan vücuduna zararlı madde bulunuyor. Tüm dünyada sigara nedeniyle binlerce insan hayatını kaybediyor ve oluşan hastalıklar nedeniyle her yıl katrilyonlarca lira harcanıyor. Sigarayı bırakmaya çalışanlar ise akupunktur, hipnoz, biyoenerji, luksopunktur, vb. gibi hiç biri bilimsel bir kanıta dayanmayan yöntemlere başvuruyor.” Kadıköy Şifa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Solak sigarayı bırakmak isteyen kişiler yaşadıkları bütün bu bırakma denemelerinde başarısız olunca moral bozukluğu, hayal kırıklığı yaşadıklarını, sigarayı hiç bırakamayacağını düşünmeye başladıklarını söylüyor. Ayrıca yaklaşık 40 tür hastalıkla yakından ilgili olan ve yılda 4,5 milyon kişinin ölümüne sebep olan “sigarayı bırakmak” için yapılması gerekenin “profesyonel medikal destek” almak olduğunu vurguluyor. Kadıköy Şifa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Solak sigarının zararlarını ve bırakmak için önerilerini 6 maddede söyle özetliyor:

1. Gerçekten tiryaki misiniz?

Birkaç haftadan beri her gün nikotin kullanıyorsanız; sigarayı bıraktıktan ya da azalttıktan 24 saat sonra aşağıdaki bulgulardan en az dördüne sahipseniz, kendinizi “tiryaki” olarak görebilirsiniz.

Şiddetli nikotin arayışı içinde olmak

İrritabilite, kızgınlık ya da öfke
Anksiyete (kaygı)
Düşüncelerini toplamada zorluk çekme
Huzursuzluk
Kalp hızında azalma
İştahta artma ya da kilo alma

2. Sigara insan vücudunda nelere neden oluyor?

Sigara insan vücudunda içerdiği nikotin nedeniyle fiziksel ve tekrarlanan davranışlar nedeniyle psikolojik bağımlılık yaratır. Yaşam kalitesini bozarak süresini kısaltır. Ayrıca insan vücudundaki bütün sistemleri olumsuz etkileyerek çeşitli hastalıklara ve ölümlere yol açar. Örneğin sigara, Akciğer kanserlerinin % 90’ından, Kronik bronşit vakalarının % 40’ından, Felçlerin % 18’inden, Kalp ve damar hastalıklarının % 21’inden, Kronik kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin % 30’undan sorumludur.

3. Sigarayı bırakmak için hangi yolları izlemelisiniz?

Sigarayı bırakmanın ilk koşulu “sigarayı bırakmaya karar vermek”tir. Sigaraya bırakmak için medikal destek almak önemlidir. Zira bugüne kadar kendi başına sigara bırakma deneyimlerinde yakalanan başarı % 3’lerde kalmıştır. Bu oran medikal destek ile % 45’lere kadar çıkmaktadır.

4. Sigarayı bırakmak mümkün müdür?

Doğru yöntemlerle ve kesin kararlılıkla hareket edildiğinde sigarayı bırakmak kesinlikle mümkün.

5. Neden profesyonel destek almak gerekiyor?

Dünya Sağlık Örgütü sigarayı psikoaktif madde olarak tanımlamıştır. Sigara bağımlılığı farmakolojik ve psikolojik olarak iki birleşenden oluşur. Sigarada bağımlılık yapan madde

ise nikotindir. Nikotin eroin ve kokain kadar bağımlılık yapan bir maddedir. Bu bağımlılığın tedavisinde medikal destek;

Doğru hastaya, doğru bırakma yönteminin belirlenmesi,
Nikotin içermeyen tedavilerdeki yan etki ve komplikasyonların kontrol altında tutulması,
Nikotin replasman tedavisinin belirlenmesi ve takibi,
Psikolojik baskı unsuru açısından
alınmalıdır

6. Sigarayı bıraktıktan sonra yaşamınızda neler değişecek?

Sigarayı bıraktıktan sonra insan bedeninde farklı aralıklarla yaşam kalitesini yükselten pek çok olumlu değişiklik meydana gelir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkün:

Nikotin ve karbonmonoksit vücuttan atılarak vücut kendini yenilemeye başlar.
Tat ve koku duygunuz gelişir, solunum rahatlar.
Akciğer hücreleri yenilenerek, akciğerin işlevi yüzde 5 – 10 oranında artış gösterir ve öksürük ortadan kalkar.
Kalp krizi riski, sigarayı bıraktıktan sonra 24 saat içerisinde % 50 oranında azalmaktadır.
Sigarayı bıraktıktan sonra kalp damar hastalığı riski hiç sigara içmeyenler düzeyine düşer.
Beyin kanaması veya damar tıkanıklığı riski % 30 – 50 oranında geriler.
Sigarayı bırakmakla akciğer kanseri, diğer organ kanserleri, kalp hastalıkları, felç, müzmin bronşit, amfizem gibi hastalıkların oluşmasında sigaranın yarattığı riskler ortadan kalkar.
Kısaca, sigarayı bırakmakla sigaraya devam edenlere oranla ölüm riskinizi 15 yılda % 50 oranında düşürmeniz mümkündür.