MANYETİK TEDAVİNİN ETKİSİ YOK

Amerikalı bilimadamları, sırt ağrısından kansere kadar birçok hastalığı tedavi ettiği söylenen manyetik terapinin etkisiz olduğunu belirledi.

ABD’nin Philadelphia kentindeki Drexel Üniversitesi ile California’daki Kaiser Tıp Merkezi’nde yapılan ve İngiliz Tıp Dergisi’nde yayımlanan araştırmaya göre, bilezik ve ayakkabı tabanlığı ile bilek ve diz bandı gibi biçimlerde ve tedavi aleti adıyla satılan bu malzemenin, ispatlanmış bir etkisi bulunmuyor.

Araştırmayı yürüten ekip, tüm dünyada 1 milyar doları aşkın bir pazar payına ulaşan bu malzemenin, asıl hastalığı tedaviden mahrum bırakma riskine neden olduklarının altını çizdi.

Tüm dünyada ve özellikle ABD’de başarılı sporcuların da reklamını yaptığı bu tür manyetik tedavi aletlerine para dökmek yerine tıbbi çözümlere güvenmenin daha doğru olduğunu vurgulayan doktorlar, bazı reklamlarda söz konusu malzemenin kanseri tedavi ettiği ve ömrü uzattığı gibi iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve hiçbir bilimsel veriyle desteklenmediğini kaydettiler.

ABD’deki araştırmada, bu alanda şimdiye dek yapılan 10 inceleme gözden geçirilirken, son araştırmada deneklere haberleri olmadan gerçek ve sahte manyetik tedavi aletleri verildi. Araştırmanın sonunda, her iki grubun sonuçları arasında herhangi bir istatistiki fark görülmedi.