Genel SağlıkHABERLER

MANGALDA YANLIŞ PİŞİRME KANSER NEDENİ

Isparta Sağlık Müdürü Süleyman Önal, mangal sırasında uygulanan yanlış pişirme yöntemlerinin özellikle akciğer ve sindirim sistemi kanserlerine neden olabildiğini söyledi.

Önal, gazetecilere yaptığı açıklamada, belirli pişirme yöntemlerini sıklıkla kullanan toplumlarda bazı kanser türlerinin sık görüldüğünü ifade ederek, ”Gıdalara uygulanan yanlış pişirme yöntemleri sonucunda bazı kanser yapıcı maddeler, solunum ve sindirim yoluyla alınarak özellikle akciğer ve sindirim sistemi kanserlerine neden olmaktadır” dedi.

Kanser yapıcı maddelerin ızgara, dumanlama ve kızartma işlemleri sırasında oluşabildiğine dikkati çeken Önal, etin, odun ateşinin alevine doğrudan tutulması durumunda yüksek düzeyde, kor üzerinde pişirildiğinde ise daha düşük düzeyde tehlike oluşturduğunun saptandığını belirtti.

Hamburger, biftek, balık ve tavuk etlerinin yüksek ısıda mangal ateşinde pişirilmesi sonucunda tehlike oranının daha da arttığına işaret eden Önal, ”Mangaldaki kömür ve kömür tozları, pişirilen besinlerin üzerine sinerek karsinojen etki yapmakta, başta mide kanseri olmak üzere yemek borusu ve kalın bağırsak kanserlerine neden olabilmektedir” diye konuştu.

Önal, ayrıca sıcak havalarda bozulma riski yüksek besinlerden et ve ürünlerinin uygun koşullarda hazırlanmaması, pişirilmemesi ve uzun süre bekletilmesi sonucunda da besin zehirlenmesi ile karşılaşılabilineceğini vurguladı.

Önal, mangal keyfi için önerilerini şöyle sıraladı:

”Mangalda pişirilmek için tavuk eti gibi beyaz etlerin tercih edilmesi, eğer kırmızı et pişirilmek istenirse yağsız olması ve içine kuyruk yağı konulmaması gerekmektedir. Yakıt olarak alevsiz yanan ladin ağacı veya çam kozalakları, tezek gibi kaynaklar kullanılmamalı, saf odun kömürü tercih edilmelidir. Kömür közüyle et arasında en az 15 santimetrelik bir mesafe bırakılmalı, etler ateşe çok yaklaştırılmamalı, alevle yakılarak pişirilmemelidir. Etlere pişirilmeden önce terbiye işleminin uygulanması (sıvı yağ, sirke, limon suyu, süt, yoğurt, tuz vb. oluşan soslar) tercih edilmeli, bu işlemde şeker kullanılmamalıdır. Çiğ veya pişmiş et ve et ürünleri açıkta veya oda sıcaklığında bırakılmamalı, tüketilene kadar buzdolabı ısısında (0-4°C) muhafaza edilmelidir.”

Önal, çiğ besinler ile pişmiş yiyeceklerin birbirine temas etmeyecek şekilde üzerleri kapalı muhafaza edilmesi gerektiğini kaydetti. Mangal etlerinin yanında mutlaka söğüş sebze, salata, meyve gibi besinler tüketilmesi gerektiğini söyleyen Önal, sıcak havalarda alkol tüketiminden kaçınılması, kafeinli ve gazlı içecekler yerine de ayran, limonata, meyve suyu gibi içeceklerin tercih edilmesine özen gösterilmesini istedi.

Önal, özellikle çiğ kırmızı et, kümes hayvan etleri ve yumurta gibi besinleri hazırladıktan sonra ellerin iyice yıkanması, bu tür besinler ile pişirilmeden tüketilecek sebze ve meyveleri hazırlarken ayrı doğrama tahtası ve bıçaklar kullanılması gerektiğini vurguladı.