LÜTFEN “PEMBE” DÜŞÜNÜR MÜSÜNÜZ?..

Türkiye Meme Vakfı (MEVA), “Farkındayım Korkmuyorum” kampanyasına destek için, firmaları “pembe” düşünmeye davet ediyor.

MEVA, Türkiye’de meme sağlığı bilincinin geliştirilmesi ve erken teşhis olanaklarının yaygınlaştırılması amacıyla yürüttüğü “Farkındayım Korkmuyorum” kampanyasına “Pembe Düşün” projesi ile destek sağlayacak. Bildiğiniz gibi, pembe renk ve özellikle pembe kurdele, dünyada meme kanseri ile mücadeleyi temsil ediyor. ABD, İngiltere, Avustralya gibi ülkelerde, meme kanseri ile mücadele ve farkındalık yaratmak amacıyla, firmalar, ürünlerinde pembe renk ve pembe kurdeleyi kullanıyorlar. Böylece, toplum sağlığına verdikleri önemi sosyal sorumluluk yaklaşımıyla vurgularken, markalarına da değer katıyorlar. İleri toplumlarda bilinçli tüketici bu tür ürünleri tercih ediyor.

Türkiye’de de benzer uygulamaların yaygınlaşması için, MEVA “Pembe Düşün” projesini hayata geçirdi. Amaç, tabii ki meme kanseri ve erken teşhis konularına dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak. MEVA, firmalara ürünlerinde pembe rengi kullanmaları için çağrıda bulunarak kampanyaya desteği artırmaya çalışıyor. Bu ürünlerin üstünde bilinçlendirme amaçlı mesajların yer alması sağlanacak ve satışından elde edilecek gelir, meme sağlığı konusunda yürütülecek bilinçlendirme ve tarama çalışmalarına aktarılacak.

Sakızdan elektronik eşyaya kadar birçok alanda hayata geçirilebilecek “Pembe Düşün” projesine destek için, 0212 361 71 31 no’lu telefondan ya da [email protected] adresinden Türkiye Meme Vakfı’na ulaşabilirsiniz.

Dünyada meme kanseri

• Her 9 kadından biri, meme kanseri tehdidi altında.
• Avrupa’da her yıl, yaklaşık bir milyon kadın, meme kanseri nedeni ile tedavi görüyor.
• Her 3 dakikada bir kadın, bu hastalığa yakalanıyor.
• Her 11 dakikada bir kadın, bu yüzden hayatını kaybediyor.

Türkiye’de meme kanseri
• Meme kanseri, önemli bir halk sağlığı sorunu.
• Kadınlarda en sık rastlanan 10 kanser türü arasında ilk sırada.
• Yılda 30.000 kadın, hastalıkla mücadele ediyor.
• Gençlerde görülme sıklığı artıyor.