Genel SağlıkHABERLER

LUNCH TIME SURGERY: ÖĞLE YEMEĞİ ARASI PLASTİK CERRAHİ AMELİYATI

Günümüzde yaşa ve çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan deri elastisitesinin azalması, sarkmalar, kırışıklıklar ve mimik çizgileri gibi yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak üzere kullanılan metod ve cihazlar gelişmeye devam etmektedir. Bu gelişmeler sayesinde de hastanın vaktini çok fazla almayan uygulamalar yapılabilmektedir. Bu yöntemlere hastalarımızın gerçekten çok az vaktini aldığı için “lunch time surgery” ismi verilmektedir.

Hyaluronik asid: Bu madde normalde vücudumuzda bulunan ve piyasadaki formu alerjen olmayan bir maddedir. Dolgu maddesi olarak yüzün her yerinde kullanılabilir. Deri içine verilmesi gerektiğinden büyük volümlü dolgulardan çok, çizgi şeklindeki çöküntüler veya dudak kalınlaştırma gibi nispeten küçük volüm gerektiren işlemler için uygundur. 9-12 ay veya 18-24 ay etkisini sürdüren formları vardır.

Botox: Uzun yıllardır fizik tedavide kullanılan botox, mimiklerin çok yapılması ile ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Verildiği bölgedeki kasların çalışmasını durdurarak fazla yapılan mimiklere engel olur ve bu şekilde kırışıklığın ortaya çıkmasını önler. Ortalama etki süresi altı aydır, ancak birkaç seans uygulandıktan sonra bu sürenin uzaması beklenir. Bilinçli kullanıldığı taktirde pratik olarak istenmeyen bir yan etkisi yoktur.

Lazer uygulamaları: Yönlendirilmiş ve kuvvetlendirilmiş ışığın vucutta ısıya dönüşmesi ile etki eden lazerler bir çok alanda kullanılabilmektedir. Son yıllarda geliştirilen non-ablatif(soyulmaya neden olmayan, yara açmayan) lazerler periyodik olarak kullanılır (örneğin ayda bir) ve tedavi başlandıktan aylar sonra deride kollagen miktarının artması ile etkileri görülmeye başlanabilir. Daha çok atmosferik etkilere ve güneşe bağlı kırışıklıklara faydalıdır.. Yan etkisi birkaç saat süren kızarıklıktır.

Diğer lazerler doğal veya yapay lekelerin(döğme gibi…) giderilmesinde, ince damar genişlemeleri ve şarap lekesi tabir edilen damar problemlerinin ortadan kaldırılmasında kullanılabilirler. Bu lazerlerin birkaç günde iyileşebilen yüzeyel soyulmalar dışında istenmeyen etkisi yoktur.

Lazerler ayrıca epilasyon için de kullanılabilirler. Kalıcı değilse de uzun süreli etkileri vardır. Epilasyon lazerleri de birkaç saatlik kızarıklık dışında istenmeyen bir etkiye sahip değildirler.

Endermoloji(LPG): Deri vakumlanarak yapılan bu özel masaj türü derideki selülit görünüşünü gidermekte kullanılır. Bu yöntemin de uygulandıktan sonraki bir yıl içinde derideki kollagen miktarını artırdığı bilinmektedir. Liposuction sonrasında da uygulandığında ödem giderici etkisi ile hastanın iyileşme süresini kısaltır. Yukarıda sayılan yöntemlerin hepsi anestezi uygulaması veya hastaneye yatış gerekmeden, gerçekten de öğlen tatili kadar kısa sürelerde uygulanabilen, pratik olarak yan etkisi olmayan yöntemlerdir. Estetik cerrahiden önce tek başlarına veya cerrahiye yardımcı olarak kullanılmaları çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır.

VKV Amerikan Hastanesi
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü
Dr. Murat Pençe