Genel SağlıkHABERLER

LENS GÜZELLİK İÇİN TERCİH EDİLİYOR

Lens artık güzellik tercihi oldu. Uzmanlar, günümüzde kontak lens kullananların yüzde 70’inin fiziki görünümü değiştirmek amaçlı renkli lens kullandığını bildirdi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Fatih Günan, günümüzde kozmetik amaçlı lens kullanımının sayısında artış olduğunu belirtirken, doktor kontrolü harici kullanılan renkli lenslerin göz sağlığında ciddi tehlikeler doğurduğunu kaydetti. Günan, son yıllarda özellikle gençler arasında kozmetik amaçlı fiziki görünümü değiştirmek için renkli lensler kullanıldığını bildirdi.

Tedavi için gelen 20 hastadan 13’ü kozmetik amaçlı lens için başvurduğunu kaydeden Günan, “Göz rengini değiştirmek için yoğun şekilde kontak lens kullanılıyor. Bunlar genelde göz doktorları yanı sıra eczane ve kozmetik merkezlerinde satılıyor.

Lens kullanırken dikkat etmemiz gereken hususlar var. Hasta yatarken kesinlikle lensi gözünde takılı yatmamalı ve havuz, deniz gibi enfeksiyon kapması yüksek olan şartlarda kontak lensini takmamalıdır. Hastanın kontak lens alırken, gözünün çapı, eğrilik çapı ayarlanmış kaliteli lens kullanılması gerekir. Fiziki görünümü değiştirmek amaçlı, doktor kontrolü haricinde kullanılan renkli kontak lens, göz yaşının yapısında geri dönüşümlü etkilere sebep olacağı için kesinlikle doktor kontrolünde takılmalı” dedi.

Op. Dr. Fatih Günan, “Doktor kontrolü olmadan kullanılan kontak lens veya renkli kozmetik amaçlı kullanılan lensler hem ekonomik bir kayba yol açıyor hem de lensin çapı göze uygun değilse, enfeksiyon ve alerjik reaksiyon gibi gözde ciddi problemler oluşturabilecek riskler ortaya çıkıyor. Piyasada ucuza satılan çoğu lens ciddi riskler oluşturuyor” diye konuştu.