KRONİK HASTALARA HAVA KİRLİLİĞİ UYARISI

Bronşit, astım, akciğer, kalp yetmezliği gibi rahatsızlığı olanların hava kirliliğinden uzak durması gerekiyor.

Ege Üniversitesi Ödemiş Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Fethi Doğan, insanların kirli havanın ölüme yolaçtığının farkında olmadığını belirterek, “Özellikle duman yoğunlaştıkça, hastalıkların görülme sıklığı da artıyor” dedi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Kampus Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Hava Kirliliği ve Halk Sağlığı” konulu toplantıda konuşan Prof. Dr. Fethi Doğan, hava kirliliğinin, bölgesel olmaktan çıktığını ve global bir sorun haline geldiğini belirtti. Avrupa ülkelerinde hava kirliliğinin çok düşük seviyelerde olduğunu, buna rağmen hava kirliliğiyle mücadelede çok yoğun çalışmaların yapıldığını belirten Doğan, Türkiye’de ise konuya gereken önemin verilmediğini kaydederek, şunları söyledi:

“Hava kirliliği, ölüm nedeni olarak gösterilmiyor. Bu yüzden insanlar, kirli havanın ölüme yol açtığının farkında değiller. Özellikle duman, halk sağlığı açısından büyük tehlike yaratıyor. Duman yoğunlaştıkça, hastalıkların görülme sıklığı da artıyor.”

Hava kirliliğinin en çok 55 yaş ve üzerindekileri tehdit ettiğini belirten Doğan, “Özellikle bronşit, astım, akciğer, kalp yetmezliği gibi rahatsızlıkları olanlar tehdit altında. Bu yüzden risk altında olanların hava kirliliğinden uzak durması gerekiyor” dedi.

İzmir’in hava kirliliği açısından tehlikeli sınırlarda olduğunu belirten Prof. Dr. Doğan, bu konuda gerekli önlemlerin alınmadığını savundu.