Genel SağlıkHABERLER

KÖRFEZ’DE SAĞLIK SEKTÖRÜ 5’E KATLANACAK

Körfez İşbirliği Konseyi üye ülkelerdeki sağlık sektörünün 2025 yılına kadar beş kat büyümesinin beklendiği bildirildi.

Sağlık sektöründe faaliyet gösteren firmalara iletişim hizmetleri sunan ExHealth firması idari müdürü Dr Prem Jagyasi, istikrarlı büyümenin sektöre ürün ve hizmet sunan şirketler adına iyi haber olduğunu söyledi.

Dubai’de basılan Emirates Business gazetesine konuşan Dr Jagyasi, küresel ekonomideki durgunluğa rağmen Körfez’deki sağlık sektörünün daralmadığını ve aksine 2025 yılına kadar beş kat büyümesinin beklendiğini ifade etti. Yetkiliye göre istikrarlı büyüme, endüstriye üçüncül hizmet sunan uzman firmalara yeni avantajlar sağladı.

Dr Jagyasi, hem küçük hem büyük oyuncuların operasyonlarından bazılarını dış firmalara yaptırmalarının sağlık sektörünün olgunlaşmasında önemli rol oynadığını ve bunun firmalara rekabetçi bir kimlik verdiğini belirtti. Başarının en önemli şartlarından birisi organizasyon hakkında iyi haber yaymak olduğu ve hedefe doğru yol alabilmek için de etkili bir halkla ilişkiler kampanyası yürütülmesi gerektiği vurgulandı.

HACİM 2020’DE 55 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLİR

Analizcilere göre Körfez ülkelerindeki sağlık sektörünün değeri 2009’da 15 ile 18 milyar dolar arasındaydı. Alpen Capital tarafından yayınlanan rapora göre sektör, yıllık yüzde 9 büyüyecek ve 2020’ye kadar 47 milyar dolar ile 55 milyar dolar arası bir hacme ulaşacak.

Körfez’deki nüfus artışının yıllık yüzde 5 olduğu göz önünde bulundurulunca büyümenin kaçınılmaz olduğu kaydediliyor. Şu an 39 milyonu bulan nüfusun önümüzdeki 20 yıl içinde ikiye katlanması bekleniyor. Uzmanlara göre Körfez’de yaşayan bir kişinin ortalama ömrü 76. ABD’deki bir vatandaşın ortalama ömrü ise 78.