Genel SağlıkHABERLER

KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜLERİN YARARLARI

Amerika’da yaklaşık 15 milyon kişi tarafından kullanılan “statin” grubu kolestrol düşürücü ilaçların çok farklı etkileri de varmış.

Amerika’da yaklaşık 15 milyon kişi tarafından kullanılan “statin” grubu kolesterol düşürücülerin, insanları başka hastalıklardan da koruduğu, bu nedenle adeta “harika ilaç” niteliği taşıdığı bildirildi.

Konuyu bu haftaki sayısının kapak konusu yapan Newsweek dergisi, “bu ilaçların 12-15 milyon kişi tarafından, özellikle kötü kolesterolün (LDL) azaltılması amacıyla kullanıldığını, buna ek olarak 21 milyon kişinin de kalp ve damar hastalıklarıyla mücadele amacıyla bu grup ilaçları kullanmasının yararlı olacağını” yazdı.

Dergiye açıklamada bulunan Oxford Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Rory Collins, “Statin grubu ilaçlar, modern aspirin gibi” diye konuşurken, Alzheimer hastalığı üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Arizona’daki Sun Sağlık Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Dr. Larry Sparks, “statin grubu ilaçların Alzheimer hastalığı, multiple sclerosis, kemik erimesi, hatta kanser tedavisinde yararlı olduğunu” söyledi.