Genel SağlıkHABERLER

KIZAMIK DEYİP GEÇMEYİN!

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, bugün başlatılan Kızamık Aşı Günleri ile hedeflerinin 2010 yılında kızamık hastalığının Türkiye’den silinmesi olduğunu bildirdi.

Kızamık Aşı Günleri dolayısıyla, Emek Mahallesi 70. Yıl Cumhuriyet Merkez 6 Nolu Sağlık Ocağı’nda tören düzenlendi. Törende konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, Türkiye’de her yıl 30 bin çocuğun kızamık hastalığına yakalandığını belirtti. Bir aşı ile çocukların bu hastalıktan kurtulabildiğine işaret eden Müsteşar Ünüvar, ancak bazı anne ve babaların çocuklarının bir aşı ile sağlıklı olabileceğini bilmediklerini söyledi.

Geçmişte verem, sıtma, son dönemde de çocuk felci hastalığının sona erdirilmesi yönünde çalışmalar yapıldığına dikkati çeken Ünüvar, şimdi de kızamık hastalığının ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini bildirdi.

Her yıl 30 bin çocuğun kızamık hastalığına yakalandığını ve yüzde 3’ünün öldüğünü anlatan Ünüvar, şöyle devam etti:

“Kızamık Aşı Günleri Kampanyası”nda hedefimiz 20 milyon çocuğumuzu aşılamak ve 2010 yılında kızamık hastalığının Türkiye’den tamamen silinmesidir. Geleceğimizin teminatı gençleri korumak için bunu mutlaka gerçekleştirmeliyiz. 20 milyon çocuğumuzu aşılarsak Avrupa’da da bir rekor kırmış olacağız.”