KIŞ BESLENMESİNE DİKKAT

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Gıda Güvenliği Dairesi uzmanları, kışın gecelerin uzamasından dolayı şu uyarılarda bulundu:

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Gıda Güvenliği Dairesi uzmanları, kışın gecelerin uzamasından dolayı televizyon başında geçirilen sürenin arttığına işaret ederek, bu süre içindeki atıştırmaların, kilo artışına yol açtığı uyarısında bulundu.

Uzmanlar, bu nedenle kış aylarında da diğer mevsimlerde olduğu gibi şeker ve yağ oranına dikkat edilmesi, kızartma ve kavurmadan kaçınılması, yemeklerde bitkisel sıvı yağların tercih edilmesi ve tatlıların çok sık tüketilmemesi gerektiğini bildirdiler.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Gıda Güvenliği Dairesi uzmanları, kışın beslenmede dikkat edilecek hususlara ilişkin bir rapor hazırladı.

Raporda, sonbahardan kışa geçişte değişen hava şartlarının etkisiyle oluşan hastalıklardan korunmada beslenmenin önemine işaret edildi. Özellikle kışın hava sıcaklığının azalmasıyla birlikte beslenme şeklinin de değiştiği hatırlatılan raporda, bu mevsimin özelliğine uygun beslenmeye dikkat edilmesi istendi. Raporda, kış beslenmesi konusunda şu uyarılarda bulunuldu:

”-Mevsim geçiş dönemlerinde ve kış aylarında sıklıkla görülen enfeksiyon hastalıklarından korunmada, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı sürdürülmeli, özellikle vitamin ve minerallerden zengin olan sebze ve meyveler tüketilmelidir.

-Vücut direncinin artırılmasında önem taşıyan C vitamini yönünden zengin limon, portakal, mandalina gibi turunçgiller başta olmak üzere, mevsim sebze ve meyvelerinin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

-Kış mevsiminde tüketimi artan yağlı ve şekerli besinlerden kaçınılmalıdır.

-Kış mevsiminde güneşten fazla yararlanılamaması nedeniyle kemik ve diş sağlığı için gerekli olan D vitamini ihtiyacının karşılanması için güneşli günlerde yürüyüşlere çıkılmalı ve bol bol balık tüketilmelidir.