Genel SağlıkHABERLER

KEMİKLERİNİZİ ÖLÇTÜRÜN

Prof. Dr. Ahmet Kara, “sadece kemik kırılması belirtisiyle kendini gösteren osteoporozdan korunmak için kemik ölçümü yaptırmak şart” dedi.

Osteoporoz olarak bilinen kemik erimesihastalığına karşı menopozun başlangıcı ya da sonunda kemik ölçümü yapılması gerektiği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kara, osteoporozun sadace basit nedenlerle oluşan kırılmalarla kendini gösteren sinsi bir hastalık olduğuna dikkati çekerek, toplum sağlığı açısından osteoporoza karşı gerekli önlemlerin önceden alınması gerektiğini kaydetti.

Kara, S.Ü Meram Tıp Fakültesi bünyesinde bulunan Kemik Ölçüm Merkezi’nin, bugüne kadar kemik erimesinden şüphelenilen 30 bini aşkınhastaya hizmet verdiğini belirterek, “En fazla 5 dakika süren ve cerrahi bir müdahale gerektirmeyen kemik ölçüm yöntemi ile osteoporozun kötü etkilerini en aza indirmeye çalışıyoruz” dedi.

30 MİLYONA ÖLÇÜLÜYOR

Osteoporoz teşhisi için bir kez kemik ölçmenin maliyetinin yaklaşık 30 milyon lira civarında olduğuna dikkati çeken Kara, şunlarısöyledi: “Osteoporoz, birim hacmi düşen kemik kütlesinin yoğunluğunun azalması sonucu kemiğin mikro mimarisinin bozulması ve kırılma riskinin artması anlamına gelir. Bu test menopoz sonrası yapılabildiğigibi öncesinde de belirli durumlarda yapılabilir. Örneğin, rahim alınması gibi nedenlerle erken dönemde adet kesilmesi ile karşılaşan kadınlar, osteoporozdan korunmak için mutlaka kemik ölçümü yaptırmalıdır.”

Osteoporozun en büyük nedeninin kalsiyum eksikliği olduğununa dikkati çeken Kara, “(Kemiklerin sessiz hırsızı) diye nitelendirilen osteoporoza yakalanmamak için çocukluktan itibaren bolca süt ve süt ürünleri alınması, gün ışığından yeterli ölçüde yararlanılması ve sporyapılması gerekir” dedi. Kara, kemik erimesinin sadece kadınlarda değil çeşitli hastalıklara bağlı olarak erkeklerde ve çocuklarda da görülebileceğinisözlerine ekledi.