Genel SağlıkHABERLER

KARIN ESTETİĞİ

Genelde karın germe olarak bilinen abdominoplasti, fazla deri ve yağın orta ve alt karın bölgesinden çıkarılması ve kann kaslarının gerilmesi için yapılan büyük bir cerrahi girişimdir. Kısmi abdominoplasti, sadece göbek deliği altındaki bölgeden yağın alındığı daha dar kapsamlı bir işlemdir.

PROSEDÜR

Tam abdominoplasti, hastanede bir gece kalınmasını gerektirebilir. Genel anestezi yapılır ve ameliyat 2 ila 4 saat arasında sürebilir. Kısmi abdominoplasti genellikle, uykulu hissetmenizi sağlayacak bir sakinleştirici eşliğinde ameliyat edilecek bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi kullanılarak ayakta tedavi şeklinde gerçekleştirilir. İşlem bir ya da iki saat sürebilir.

Tam bir abdominoplastide, plastik cerrah önce alt kann bölgesi boyunca, bir leğen kemiğinden diğerine, yatay bir insizyon (keşi) yapar. Göbeği çevre dokulardan ayırmak için göbek deliği çevresine ikinci bir insizyon (keşi) yapılır. Bazı plastik cerrahlar bu noktada, göbek deliği çevresindeki insizyondan (keşiden) fazla yağı emerek almak için liposakşm (yağ emme) kullanırlar.

Daha sonra cerrah, deriyi alttaki karın duvarından ayırır ve geniş deri flebini, iki dikey kann kasını görmek için kaldırır. İki kenar üst üste bindirilerek dikişlerle birleştirilir. Daha sonra deri (bir panjur gibi) aşağıya çekilir; fazla deri ve yağ kesilerek alınır ve alt kısımdaki insizyon (keşi) dikilerek kapatılır. Göbek için yeni bir delik oluşturulur ve göbek dışan çıkarılıp yeni yerine dikilir. Bandaj yapılır ve birkaç dren yerleştirilir.

Kısmi abdominoplasti için daha kısa yatay bir insizyon (keşi) yapılır ve sadece insizyon

(keşi) ile göbek deliği arasındaki deri ayrılır. Göbek deliğini tam abdominoplastide olduğu gibi deriden ayırmaya gerek duyulmayabilir. Daha sonra deri aşağıya doğru çekilir; fazla deri kesilerek alınır ve flep yerine dikilerek dren yerleştirilir.

İYİLEŞME SÜRECİ (NEKAHAT DÖNEMİ) VE KOMPLİKASYONLAR

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün, ağrı kesicilerle dindirilebilecek ağrı ve şişme yaygın olarak görülür. Tam bir abdominaplastiden sonra, dik bir şekilde ayakta durabilmeniz birkaç gün ve işe dönebilmeniz birkaç hafta alabilir. Kısmi bir abdominaplastiden sonra, normal aktivitelerinize dönebilmek için 2 ya da 3 güne gerek duyabilirsiniz. Drenler (dren tüpleri) birkaç gün sonra çıkarılır. Dikişler bir hafta sonra alınır. Şişmeyi asgariye indirgemek için birkaç hafta korse tarzında bir destek kullanmanız gerekebilir. Abdominoplastiden kaynaklanan izler 6 ay için belirgin olabilir.

Genellikle bir yıl içinde silikleşirler fakat asla tamamen kaybolmazlar. Yara bölgesinde enfeksiyon ya da bacakta ya da kasıkta kan pıhtısı gibi komplikasyonlar nadirdir.