Ana Çocuk SağlığıHABERLER

MUTLU BİR ÇOCUKLUK VE GENÇLİK İÇİN

Çocukların başarısının ve güzel davranışlarının övülmesi psikolojilerini olumlu yönde etkiler. Başkalarının yanında tenkit etmek, onu küçümsemek ve başkalarını örnek göstermek ise çocuğun üzerinde olumsuz etkiler yapar.

Erken yaşlardaki ruhsal bunalımların bireyde ömür boyu iz bırakabilecek olumsuz etkilere neden olduğu unutulmamalı. Çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmesine yardım edin. Şımartma korkusuyla hareket etmeyin, sevdiğinizi belli edin, sevmemekle tehdit etmeyin. Yargılamayın ve önce dinleyin. Hatalarınızı itiraf etmekten çekinmeyin. Yaşamın çirkin yanlarını ondan saklamayın, kendisine güvenmeyi öğretin.

Mutlu bir gençlik için ailelerin ve öğretmenlerin kendi gençlik dönemlerini hatırlayarak davranışlarını yönlendirmeleri gereklidir. Söze “Ben senin yaşındayken” ifadeleriyle başlamaktan kaçının. Gencin kişiliğine saygı gösterin, öfkeli olduğu zaman alttan alın. Kimlerle arkadaşlık ettiğini gözlemleyin. Sizi eleştirmesine karşı gelmeyin. İzin isteklerini sürekli reddetmeyin. Tehditlerini ciddiye alın. Sürekli derslerini sormayın.

Birçok ruhsal problemin beraberinde fiziksel rahatsızlıkları da getirdiğinin unutulmaması gereklidir.

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul