KANSEROJENLİ PVC’LER TÜRKİYE’DE

Türkiye, yüksek oranda kanserojen madde içeren PVC tehlikesi ile karşı karşıya.

Çin’den sadece ocak ayında bir yılda yapılan ithalat kadar PVC girdi. Avrupa’nın ithalatını yasakladığı, kapı, pencere ve gıda ambalajında kullanılan PVC için, petkim yönetimi harekete geçerek, ilgili bakanlıkları uyardı.

Avrupa’nın içinde yüksek oranda kanserojen madde taşıdığı gerekçesiyle ithalatını yasakladığı çin menşeili PVC’nin yeni pazarı Türkiye oldu. Çin’den 2005 yılında 6 bin ton PVC ithal edilirken, sadece Ocak ayında giren miktar bu rakama ulaştı bile.

PETKİM DURUMU İLGİLİ MAKAMLARA BİLDİREREK UYARDI

Aynı ürünü kansere neden olan kömür yerine etilen’le üreten Petkim, durumu ilgili makamlara bildirerek uyardı. Petkim yönetimi hem kendi hem de Avrupa fiyatlarının 250 dolar altında olan bu kanserojen maddenin Türkiye’ye girişinin de sınırlanmasını istiyor.

ANALİZ EDİLEN PVC’LERDE KANSEROJEN MADDE TESPİT EDİLDİ

Yetkililer, kendi labaratuvarlarında Çin’den ithal edilen PVC’nin analizini yaparak yüksek oranda kanserojen madde taşıdığını kesinleştirdiler. Ve raporu da Sağlık Bakanlığı’na sundular.

ÇİN’DEN İTHALAT YASAĞI GÜNDEME GELEBİLİR

Çevre Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın desteğini alan Petkim yönetimi son olarak Dış Ticaret Müsteşarlığı ile görüştü. Burada hazırlanan dosya inceleniyor. İncelemenin ardındansa Çin’den ithalat yasağına kadar bir dizi önlem gündeme gelebilir.