Genel SağlıkHABERLER

KANSERE KARŞI PROBİYOTİK YOĞURT

İçerdikleri çeşitli maddelerle, vücut savunma sistemini güçlendiren probiyotik yoğurtların, mide, bağırsak ve kolan kanserine karşı etkili olduğu bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Durak, çok sayıda zararlı mikroorganizmanın mide-bağırsak sisteminin düzenli işlemesi yönünden faydalı olduğunu ancak, bunları aşırı çoğalması sonucu ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğini söyledi. Sindirim sisteminin mikrobiyal florasının antibiyotik kullanımı, stres, klorlu su, alkol, kolalı ve karbonatlı içeceklerin tüketimi gibi nedenlerle bozulduğunu ifade eden Durak, bu durumun faydalı bakteriler içeren yoğurtlarla önlenebileceğini kaydetti.

Yoğurdun önemli bir protein ve kalsiyum kaynağı olduğunu, bu nedenle sağlık açısından vazgeçilmez olduğunu belirten Durak, şöyle devam etti: “Yoğurdun daha faydalı olmasını sağlamak amacıyla probiyotik yoğurtlar geliştirildi. Bunlar diğer yoğurtlara oranla daha fazla yararlı canlı mikoorganizma içermektedir. Sözkonusu mikroorganizmalar, mide- bağırsak sistemine geçerek bu bölgede yaşayan 200’den fazla bakteri cinsi arasında sağlıklı bir dengenin oluşmasına yardım ederler. Ayrıca, probiyotik yoğurtlar, hastalık yapan mikroorganizmaların gelişmesini önleyerek, sindirime kolaylık sağlarlar.”

Probiyotik yoğurtların içerdikleri çeşitli maddeler ve ürettikleri asit, aldehit, alkol, protein, vitamin gibi diğer maddelerle vücut savunma sistemini güçlendirdiğini vurgulayan Durak, “Zararlı mikroorganizmaların gelişmesini önleyen probiyotik yoğurtlar, mide-bağırsak ve kolon kanserine karşı etkili olmaktadır. Bu nedenle, beslenmesine dikkat etmeyenlerin, düzenli olarak özellikle probiyotik yoğurt tüketmesi sağlığı açısından oldukça önemlidir” diye konuştu.