Genel SağlıkHABERLER

KANSER VAKASI ARTAN KÖYLER MERCEK ALTINDA

Son bir yılda bu bölgeden akciğer zarı kanseri vakasıyla karşılaşıldı.

Sivas’ta merkeze ve Yıldızeli ilçesine bağlı bazı köylerde akciğer zarı kanseri vakasında artış gözlenince Sağlık Müdürlüğü, bölgede kanser tarama çalışması başlattı.

Sivas Numune Hastanesinde görev yapan göğüs cerrahisi uzmanı İsa Döngel ile göğüs hastalıkları uzmanı Mehmet Bayram, son bir yılda kentin kuzeyindeki merkez köyler ve Yıldızeli ilçesinden asbeste bağlı olarak gelişebilen, ”Akciğer Zarı Kanseri” (Mezotelyoma) vakasının sık gelmesi üzerine bölgede ön saha çalışması başlattı. Yapılan çalışmada bölgede yaşayan insanlarda asbeste bağlı olarak plak oluşumunun sıklıkla görüldüğü gözlemlendi.

Bunun üzerine Sağlık Müdürlüğü İl Kanser Danışma Kurulu tarafından oluşturulan ekip, bölgedeki köylere giderek, yaptığı ön saha çalışmayla yerleşim alanlarındaki topraklardan ve evlerin duvarlarının sıvalarından numuneler aldı. Bu evlerde sıva amacıyla kullanılan toprakta yüzde 95 oranında asbest içeren madde tespit edilmesinin ardından bölgede yaşayan 40 yaş üstü kişilerin sağlık taramasından geçirilmesine karar verildi.

Bunun üzerine merkeze bağlı köyler ve Yıldızeli ilçesinde yaklaşık bir aydır devam eden taramada, bölgedeki insanların halen asbeste maruz kaldıkları tespit edildi.

Göğüs cerrahisi uzmanı İsa Döngel, göğüs hastalıkları uzmanı Mehmet Bayram, Yıldızeli Devlet Hastanesinde, köylerden gelen yaklaşık 200 kişilik gruptan kan örnekleri aldı. Belirlenen köylerden gruplar halinde çağrılan vatandaşların akciğer filmlerini de çeken doktorlar, sorun gördükleri hastaları bir üst merkeze sevk etmeye başladı.

-”AMACIMIZ İNSANLARI ÜRKÜTMEK DEĞİL”-

Döngel, son bir yılda bu bölgeden 8-10 akciğer zarı kanseri vakasıyla karşılaştıklarını belirtti. Hastalığın yüksek oranda çıkması üzerine bölgede ön saha çalışması yaptıklarını, toprakta yüksek oranda asbest içeren madde tespit edildiğini ifade eden Döngel, konuyu Sağlık Müdürlüğü ile paylaştıklarını anlattı.

Konunun Sivas Valisi Ali Kolat’a ve bölgedeki sağlık ocaklarına bildirildiğini belirten Döngel, ”İnşallah bu bölgede yaşayan insanlar için daha iyi ve sağlıklı bir şeyler yapmayı ümit ediyoruz” dedi.

Amaçlarının 30 yıl sonra, yeni doğacak çocuklar için asbeste bağlı kanser vakalarını önlemek olduğunu anlatan Döngel, ”Bu bölge insanının bunu bilmesine rağmen, sorunlarını kendilerinin söylemelerine rağmen bir bilimsel veya kapsamlı çalışma Sivas’ta, hatta Türkiye genelinde yapılmadı. Yaptığımız çalışmanın özellikle Sivas ili ve ülke genelinde asbeste maruz kalan insanlar arasında alınabilecek önlemler açısından çok önemli olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Bölge halkını bilinçlendirmeye yönelik yapılan bu çalışmadan vatandaşların tedirgin olmamalarını isteyen Döngel, ”Amacımız burada insanları korkutup ürkütmek değil, ‘kanser oluyorsunuz’ demek değil. Bundan 30 yıl sonra yeni doğmuş veya yeni doğacak çocukların bu kanserle uğraşmasını veya akciğer zarı kanseri olmasını önleyebilmek” ifadesini kullandı.

Bölgedeki insanların halen asbestli toprağı kullandıklarını, bunu engellemeye çalıştıklarını anlatan Döngel, bunu önlemenin de asbestli toprağı azaltmak için bölgenin ağaçlandırılması, stabilize yolların asfaltlanması ve asbest toprakla sıvanan evlerin plastik veya yağlı boya ile boyanması gerektiğini kaydetti.

-YAPILAN KONTROLLERDE ORTAYA ÇIKAN KANSER VAKALARI-

Döngel, merkeze bağlı köylerde 700 kişide yapılan taramada yüzde 10 oranında hastalığa bağlı olarak plak oluşumu gözlendiğini, bunun yanı sıra bir kişinin akciğer kanseri, bir kişinin ise akciğer zarı kanseri olduğunu tesadüfen tespit ettiklerine dikkati çekti.

Tarama için gelen Sandal köyünde yaşayan vatandaşlar da, yapılan çalışmanın önemli olduğunu belirterek, köylerinde yapılan anonsun ardından Yıldızeli Devlet Hastanesine geldiklerini belirtiler. Yapılan çalışmanın sonucunu merakla beklediklerini ifade eden vatandaşlar, köylerinde son yıllarda kanser vakalarının görüldüğünü kaydederek, bu çalışmanın hastalığın engellemesine katkıda bulunması temennisinde bulundu.