Genel SağlıkHABERLER

KANSER AKDENİZ BÖLGESİNDE SIK GÖRÜLÜYOR!

Görülme sıklığı her geçen gün artan kansere karşı tıp dünyasının amansız savaşı da durmak bilmiyor. Kimlerin daha fazla risk altında olduğunu ve korunma yöntemlerini araştıran bilim adamları her geçen gün yeni bilgiler ediniyor.

Acıbadem Üniversitesi ve Uluslararası Akdeniz Kanser Kontrol Derneği (MTCC)’nin işbirliğiyle Acıbadem Maslak Hastanesi’nde düzenlenen toplantıda kanser tedavisindeki yenilikler ve hastalığın ülkelerdeki mevcut durumu hakkındaki son bilgiler paylaşıldı. Toplantıyı organize eden Acıbadem Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurdan Tözün, dünyada olduğu gibi Akdeniz bölgesinde de sıklığı artan kansere karşı toplumda farkındalık yaratmanın gerektiğini vurguladı ve kanserle ilgili önemli bilgiler verdi: “Dünyada her yıl 13 milyon yeni kanser vakası görülüyor. Türkiye’de ise her yıl 150 bin yeni kanser vakası ortaya çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, 2020 yılında tüm dünyada kanserli vaka sayısının yüzde 30 artarak yaklaşık 17 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bunun dünya ekonomisine getirdiği yük ise 300 milyar dolar olarak öngörülüyor.”

MEME KANSERİ BİRİNCİLİĞİ BIRAKMIYOR

Kadınlar arasında en sık rastlanan kanser türü, meme kanseri. Kadınlarda görülen tüm kanserlerin yüzde 16’sını oluşturan meme kanseri, önceleri gelişmiş ülkelerin hastalığı olarak kabul edilirken günümüzde gelişmekte olan ülkelerde de görülme sıklığını artırıyor. Tüm dünyada yılda 1 milyon kişi meme kanserine yakalanıyor ve bunun 580 bini gelişmiş ülkelerde görülüyor.

KOLON KANSERİNDEN KORUNABİLİRSİNİZ

Kolon kanserine karşı önlem almak için hassas immünolojik testler ile dışkısında gizli kan baktırılması öneriliyor. Gizli kan pozitif bulunanlarda kolonoskopi ile kanser araştırmasına devam edilmesi öneriliyor. Özellikle 50 yaş üstündekilerde ve aile öyküsü başta olmak üzere risk faktörü bulunan kişilerde bu taramaların ciddiyetle yapılması gerekiyor. Rektum kanserinde tedavi öncesi uygulanan kemoterapi ile radyoterapi hastalığın evresini düşürerek ameliyatı kolaylaştırıyor.

KANSERDEN KORUYACAK ÖNERİLER

• “Akdeniz diyeti” efsanesi hala geçerliliğini koruyor. Zeytinyağından zengin, bol sebze meyve içeren ve kırmızı etin daha az tüketildiği Akdeniz diyeti, kanserin önlenmesinde etkin bir rol oynuyor.

• Kolon kanserinin önlenmesinde bitkisel ürünler ve antioksidanlar başarısız kalıyor. Özellikle bitkisel ürünlerin kontrolsüz kullanımı hastaların sağlığını tehlikeye atabiliyor. Liften zengin bir beslenmenin yararlı olduğuna inanılıyor.

• Kanserden korunmada günde en az bir saat egzersiz yapmak, kilo almamak, rafine karbonhidratlar ile hayvansal proteinlerden uzak durmak büyük önem taşıyor.

BİR MİLYON 300 BİN ERKEK AKCİĞER KANSERİNDEN HAYATINI KAYBEDİYOR

Artan sigara içme oranları nedeniyle akciğer kanseri erkeklerde birinciliği elinden bırakmıyor. Akciğer Kanseri kansere bağlı ölümlerin başında geliyor ve her yıl yaklaşık bir milyon 300 bin kişi bu hastalık yüzünden hayatını kaybediyor.

KANSERDE İLERİ TEKNOLOJİ CİHAZLAR YÜZ GÜLDÜRÜYOR!

Kanserin tanı ve tedavisinde kullanılan ileri teknoloji ürünü cihazların gücüyle birleşen uzmanların deneyimi, yüz güldürücü sonuçlar alınmasını sağlıyor. Kanser tedavisinde kullanılan pek çok araç var. Farklı durumlar için geliştirilen bu cihazlar, tedavide hem hastaya hem de uzmana önemli konfor sunuyor. İşte bu cihazlardan bazıları.

PET / BT: Güvenli ve hızlı tanı konmasını sağlayan PET / BT, tümörlerin erken dönemde saptanması ve iyi ya da kötü huylu olup olmadıklarının belirlenmesi amacıyla kullanılıyor.

CyberKnife: Tüm vücutta milimetreden daha hassas doğrulukla kanser tedavisi yapmak için tasarlanmış dünyadaki ilk ve tek robotik radyocerrahi sistemi olarak biliniyor. Bu sistem sayesinde radyasyon demetleri odaksal olarak kullanılarak, beyin ve vücuttaki kanserli bölgeler yüksek dozlarla tedavi edilebiliyor.

Gamma Knife: Beyin tümörlerinin cerrahi işleme gerek kalmaksızın tedavisi için kullanılan Gamma Knife, denenmiş ve başarısı bilimsel olarak ispatlanmış bir radyocerrahi yöntemi. Gamma Knife ile 3.5 mm’den küçük olan beyin tümörlerinin tedavisi, birkaç saat içinde tamamlanıyor ve hastalar aynı gün evine dönebiliyor.

Rapidarc: İçinde Görüntü Kılavuzluğunda Radyoterapi IGRT; Yoğunluk Ayarlı Işınlama IMRT gibi farklı yöntemlerin bulunduğu cihaz, hem 3 boyutlu görüntüleme sağlıyor hem de tedavi süresini 2-4 dakikaya kadar düşürüyor.

Trilogy: İçinde IGRT, Görüntü Kılavuzluğunda Radyoterapi; IMRT, Yoğunluk Ayarlı Işınlama; SRT / SRC, noktasal ışınlama olarak isimlendirilebilecek 3 ayrı radyoterapi yöntemi bulunan Trilogy, görüntülemeden tedaviye kadar farklı ihtiyaçlara cevap veriyor. Hem tanı hem de tedavi amaçlı kullanılabiliyor.

Brakiterapi: Eksternal (harici) radyoterapinin öncesinde veya ardından tümörün aldığı dozu yükselterek hastalığın lokal kontrolünü artırmak amacı ile kullanılan bir yöntem. Radyoaktif kaynaklar, tümör ve hedef dokular içine özgün yöntemlerle yerleştirilerek uygulanıyor, böylece dozun kaynak etrafında sınırlandırılması sağlanıyor.