KALPTE -120 DERECEDE DONDURMA İŞLEMİ

Kalpte çarpıntıyla ortaya çıkan ve halk arasında “ritim bozukluğu” olarak bilinen “atriyal fibrilasyon”, ülkemizde yılda 35 bin kişiyi etkilediği tahmin edilen önemli bir hastalık.

En sık görülen kalp ritim bozukluklarından biri olan “atriyal fibrilasyon”, genellikle kalp kapak hastalıklarıyla birlikte ortaya çıkar. Kalbimiz normalde dakikada 60-90 kez ve ritmik bir şekilde atar. Ancak atriyal fibrilasyonda ritim düzensizleşir ve nabız atışı dakikada 120-150’lere yükselebilir. Bunun sonucunda da; kalpte şiddetli çarpıntı, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve nadiren de olsa bayılmalara yol açabilir. Yüksek nabız hızı uzun süreli olursa, kalp yetmezliğinin tetikçisi de olabilir. Atriyal fibrilasyonun yol açabileceği en önemli tablolardan birisi ise felç. Atriyal fibrilasyona bağlı olarak beyin damarlarına pıhtı atması ve felç gelişmesi riski 5 kat artar. Tıp dünyasındaki gelişmeler sayesinde atriyal fibrilasyonun tedavisi kalp ameliyatları sırasında uygulanan yöntemle mümkün olabilir. Günümüzde kullanılan yöntemlerden biri olan, “cryoablasyon” yöntemiyle, ameliyat anında, kalpteki sorunlu bölge -120 derecede dondurularak çarpıntı sorunu da ortadan kaldırılabilir. Bu sayede hasta ameliyat sonrasında ritim bozukluğu için uzun dönem kullanmış olduğu ilaçlara devam etmek zorunda kalmaz. Aynı zamanda kalp yetmezliği ve felç geçirme riski gibi durumların görülmesi azalır.
”Cryoablasyon” kalp kapak ameliyatları sırasında uygulanabilir
Ameliyatlar sırasında nabız düzensizliğini tedavi etmek için değişik yöntemler kullanılır. Bunlardan biri de “cryoablasyon”. Atriyal fibrilasyonu olan hastalarda bu ritim problemi düzeltilemezse hasta atriyal fibrilasyona karşı uzun süreli ilaç kullanmaya devam etmek zorunda kalır. Günümüzde kalp kapak hastalığı ve atriyal fibrilasyonu olan hastaların ameliyatları sırasında ritim bozukluğu, cryoablasyon yöntemiyle kapak operasyonuyla beraber aynı zamanda uygulanabilir. Bu sayede hastanın ritim bozukluğuna karşı uzun dönem ilaç kullanmasına gerek kalmaz.
Kalbi yakmıyor, donduruyor
Cyroablasyon yönteminde kalp dokularının belirli kısımları -100 ile -120 derecelere kadar soğutularak, anormal nabız iletim yolları dondurulup, devre dışı bırakılır. Ameliyat sonrası başarı oranlarının yüksek olduğu bu yöntem yüksek güvenilirliği açısından da yaygın olarak tercih edilebilir. Bu yöntemle hem kapak hastalığı hem de buna bağlı gelişmiş olan nabız düzensizliği beraber tedavi edilebilir. Cryoablasyon aslında hastalığın özellikle erken döneminde, kateter yöntemiyle de uygulanabilir. Eğer hasta kalp ameliyatı olması gerekiyorsa, eş zamanlı olarak ameliyat sırasında da yapılabilir. Ameliyat sırasında uygulanan cryoablasyon yönteminde daha geniş bir alana müdahale yapılabilir. Kapak operasyonunun yapılacağı alandaki belirlenen noktalar dondurularak, nabız iletim yollarının elektriksel aktivitesi düzenlenir. Dondurma işlemi her hasta için standart değil. Dondurulan noktalar, dondurma derecesi ve süresi her hasta için değişebilir. Bu durum hastanın kalp duvarlarının yapısına ve hastalığın derecesine göre belirlenir.
İşlemden yüzde 80 oranında başarı sağlanıyor
“Cryoablasyon” yönteminin diğer yöntemlere göre en önemli avantajı kalp dokularını ısıtarak yakmak yerine, “dondurmak”. Bu sayede kalbin duvarlarındaki ana kolajen dokuları ve yapısal bütünlüğü korunabilir, böylelikle doku hasarının önüne geçilebilir. İşlem sonrası başarı oranları ise yüksek. özellikle hastalığın erken dönemlerinde, kalpteki deformite çok ilerlememişken yapılan tedavide başarı oranları artar. öyle ki işlem sonrasında nabzın düzelmesi 1 yılda yüzde 80’lere ulaşabilir.