Genel SağlıkHABERLER

KALP ONARIMI İÇİN KÖK HÜCRE AŞILAMASI YAPILDI

ABD’nin Michigan eyaleti Royal Oak kenti William Beaumont Hastanesi’nde 16 yaşındaki bir kalp hastasına ilk kez kandan kök hücre aşılaması yapılarak sonuç beklenmeye başladı.

Associated Press ajansının hekimlerden aldığı bilgiye göre, 16 yaşındaki kalp hastası Dmitri Bonnville’e kendi kanından alınan kök hücreleri yürek atardamarına nakledilerek yeni sağlıklı kalp dokusu ve kaslarının gelişimi bekleniyor. Birkaç ayda kesin sonucu alacak olan hekimler, şimdiden olumlu gelişme saptadıklarını bildirdi.

Son yıllarda deney hayvanlarında yapılan incelemeler, kök hücrelerinin yeni doku gelişimini sağladığını ve bunun bir gün insanda en iyi tedavi yöntemi olarak kullanılabileceğini gösterdi.

Royal Oak’da “ameliyatı” geçiren Bonnville, ev iç tasarım atölyesinde çalışırken, yanındaki işçi arkadaşının oynadığı çivi tabancısının göğsüne 7,6 santim uzunluğunda bir çiviyi saplamasıyla ağır yaralandı. Bonnville, bu yaradan ötürü kalp krizi geçirince organındaki bazı kaslar öldü ve kan pompalama yetisi zayıf kaldı. Doktorlar, 17 Şubat’ta, hastanede yatan Bonnville’in kemik iliğinin daha fazla kan kök hücresi üretmesi için ilaç verdiler. Bundan elde edilen yeni kök hücreleri Bonnville’in atardamarına verildi ve olumlu sonuç alınmaya başladı. Dr. Cindy Grines, “Bonnville’in kalp yeterliliği birkaç günde artmaya başladı” dedi.

Kök hücreleri uzmanları, bu yöntemin insanda ilk kez denendiğini, kök hüclerinin organ dokusu onarımında “nakil” yapılmasa bile vücudun doğal işleyişiyle onarıcı kök hücrelerinin türetildiğini hatırlattılar.

“Tıp etiği” bakımından, embriyon kök hücreleri tartışma konusu oluyor, ancak bu yöntemde hiçbir sorun bulunmuyor. New York-Beth İsrael Tıp Merkezi uzmanı Dr. Neil D. Theise, bir kök hücre uzmanı olarak, “Hasta Bonnville’in durumunun son derece umutlu olduğunu” belirtti. Georgia eyaletindeki Atlanta-Emory Üniversitesi kalp hekimi Sam Dudley, “Michigan hastanesinde ilk kez başvurulan tedavi yönteminin harikulade olduğunu, standart tedavi sağlanması için çok dikkatli araştırmaya ihtiyaç bulunduğunu” hatırlattı.

16 yaşındaki Bonnville’in tedavi gördüğü Beaumont Hastanesi hekimleri, Bonnville’in “doğrudan kalp nakli yapılması dışındaki tek seçeneğinin kök hücresi zerkedilmesi” olduğunu belirterek, bunun klinik deneylerinin yapılacağını bildirdiler.

Beaumont Hastanesi Kardioloji Bölümü Başkanı Dr. William O’Neill, “Bonnville’in kalbinin kendini üç ay boyunca yenileyebileceğini”, bu süre zarfında kök hüclerinin ne denli katkı sağladığının kesinlikle gün ışığına çıkmasının beklendiğini bildirdi.