KALP KRİZİNDEN KORUNMANIN YOLU

Türkiye’deki ölümlerin yarısının nedeni olan kalp damar hastalıklarından korunmanın en iyi yolu sağlıklı beslenme ve egzersiz. Uzmanlar, ancak bu sayede ilaca gerek olmadan kolestrol ve kan yağları oranlarının düşürüleceğini ve kalp hastalığı riskinin azaltılacağını vurguluyor.

New York Kolombiya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Özgen Doğan, “İyi kolesterol HDL, kötü kolesterol LDL, çirkin kolesterol ise trigliserid” dedi.

Kalp krizinden korunmak için toplam kolesterol düzeyinin 200’ün, kötü kolesterolün 100’ün, trigliserid düzeyinin 150’nin altında, iyi kolesterolün ise 40’ın üzerinde olması gerekiyor.

Bunun en etkili yolunun da sağlıklı beslenme ve egzersiz olduğunu dile getiren Doç. Dr. Özgen Doğan, “Kişinin kolesterol sorunu varsa diyetini kontrol etmesi, sebze ağırlı beslenmesi, kırmızı etten uzak durması, balık yemesi, yüksek lifli gıdalar ile kolesterolü düşüren fındık, ceviz tüketmesi gerekir. Şeker ve kalp hastalarının LDL’si 70’in, böyle hastalıkları olmayanların ise 100’ün altında olması gerekir. Trigliseridlerinde 150’nin altında tuttulması büyük önem taşır” dedi.

Yüksek trigliserid düzeyini düşürmede omega 3 yağ asidinin de önemli bir rolü var. Omega 3, hem trigliseridi düşürür hem de kanı sulandırıcı etkiler yapar, kalp riskini azaltır. Balık, keten tohumu ve ceviz gibi maddelerin içinde bulunur.

Aspirin ise sağlıklı kişilere değil, yalnız kalp damar hastası olan kişilere öneriliyor. 40 yaş üstü ve kalp damar hastalığı olmayan kişilerde aspirin kalp krizi riskiniz düşüyor ama kanama riskiniz artıyor. Yani birbirini götürüyor, fayda olmuyor…