Genel SağlıkHABERLER

KALP KRİZİ DENİLİNCE…

Kalp, günlük yapılan işlere göre bazen daha fazla bazen daha az oksijene ihtiyaç duyar. Kalbe bu oksijeni de kalbin kendi damarları yani koroner damarları getirir. Eğer koroner damarlarda bir tıkanıklık veya daralma söz konusu ise kalp yeteri kadar oksijen alamaz, beslenemez. Beslenemeyen kalp dokusu da ölür, işlevini yitirir ve kanı pompalayamaz hale gelir. Kalbe bu oksijenin gelmemesi durumunda gerçekleşen kalp ölmesine de “kalp krizi” (miyokard enfarktüsü) adı verilir. Her yaşta insanın geçirebileceği kalp krizinin belirtilerini anlamak ve korunmak ise mümkün. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Barış Ökçün de kalp krizinin belirtileri ve korunma yollarıyla ilgili hayat kurtaran açıklamalarda bulundu!

İnsan vücudunun en önemli organı olan ve hayatta kalmamızı sağlayan ana organ kalp, sürekli oksijene ihtiyaç duyar. Kalbin günlük yaptığımız işlere göre kimi zaman daha az kimi zaman daha fazla oksijene ihtiyacı olur. Oksijeni, kalbin kendi damarları yani koroner damarları getirir. Eğer koroner damarlarda bir tıkanıklık veya daralma söz konusu ise, kalp yeteri kadar oksijen alamaz, beslenemez. Beslenemeyen kalp dokusu ölür, işlevini yitirir ve kanı pompalayamaz hale gelir. Kalbin yeteri kadar oksijen alamayarak ölmesine de kalp krizi (miyokard enfarktüsü) denir. Kalp krizi geçirmiş kimselerde, ölen dokunun yerine yenisi gelmez, işlevsiz bir yara tabakası oluşur ve kalp krizinin verdiği hasar geri dönüşü olmayan bir hasardır.

Kalp krizine neden olan koroner damar tıkanıklığının en önemli sebebi ise “Atheroskleroz”dur. Atheroskleroz, damarların içine yağ birikintilerinin oturması ile oluşur ve sigara içenlerle kolesterolü yüksek kişilerde bu birikintiler sinsice büyür. Bu kötü birikintiler zamanla koroner damarı tamamen tıkar ve kalbin beslenmesi bozularak kalp krizini meydana getirir.

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Barış Ökçün kalp krizinin belirtilerinin doğru değerlendirilerek hastaya erken müdahale edildiğinde, hayat kurtardığını belirtti ve kalp krizinden korunmamın da mümkün olduğunu dile getirdi.

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?

1. Göğüste tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı olur.

2. Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılır

3. Ağrı hareket etmekle artar, dinlenirken azalır, fakat geçmez. Ağrı yarım saatten uzun sürer.

4. Ağrıyla birlikte soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı vardır.

5. Nefes darlığı olur.

Bazı insanlarda belirtiler çok gizli olabilir. Örneğin; diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymazlar ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikâyetleri olur. Bazı hastalarda da mide ülseri veya pankreatit ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir, ülser lehine yanlış yorumlanabilir.

Krizden Korunmak İçin Yaşam Şekli Değişikliği Şart

• Doymuş yağ ve kolesterolden fakir; sebze, meyve ve lifli gıdalardan zengin beslenme tipi benimsenmelidir.

• Tansiyonun yükselmesine yol açan tuz günde sadece 5-6 gramla sınırlandırılmalıdır.

• Yüksek tansiyon, kolesterol ve kan glukoz değerlerinin kalp sağlığı üzerinde çok önemli rolü vardır. Birinci derece akrabalarında bu tür hastalıklar olanların, checkup kontrollerinden geçmesi (mümkünse 30 yaşından itibaren) ve alınması gereken önlemlere maksimum özen göstermeleri gerekir.

• Stres nedeniyle ortaya çıkan adrenalin tansiyonun yükselmesine ve nabız hızının artmasına neden olarak, kalp krizine davetiye çıkarmaktadır. Stresten arınmaya özen gösterin.

• Sigara mutlaka bırakılmalıdır.

• Aşırı kilo kalbin iş yükünü artırdığı için ideal kilo korunmalıdır.

• Sağlıklı bir kalp için haftada en az üç gün temiz havada yürüyüş yapılmalıdır.