Genel SağlıkHABERLER

İNSANLIĞIN OLUŞTURDUĞU AFET: NBC SİLAHLAR

Acil Tıp Derneği tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlük Konferans Salonu’nda, “Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal (NBC) Silahlar, Korunma ve İlkyardım” konferansı yapıldı.

Acil Tıp Derneği Genel Başkanı Uzman Dr. Ülkümen Rodoplu, NBC silahların, 11 Eylül 2001 tarihinde ABD’de yaşanan terör saldırısının ardından yeniden dünya gündemine taşındığını belirterek, “Bu silahların yalnızca askeri ortamda değil, aynı zamanda sivil insanlar, hayvanlar, bitkiler ve çevre üzerinde yıkıcı etkisi görülmektedir” dedi.

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı, insanoğlunun binlerce yıl önce doğal afetlerle karşılaştığını ve bunları sorgulamaları sonucu bilimin ortaya çıktığını dile getirerek, doğal afetlere karşı savunma sistemi geliştirilirken, insanlığın kendi oluşturduğu afetlerin ortaya çıktığını kaydetti. Alıcı, birkaç yüz kilometre ötede, anaların ve çocukların insanoğlunun oluşturduğu bu afetler nedeniyle yaralı, aç ve sıkıntı içinde olduklarını ve toplumun bu tür afetlerden korunma konusunda bilgisiz olduğunu belirterek, Acil Tıp Derneği’nin düzenlediği konferanslarla önemli bir hizmeti yerine getirdiğini söyledi.

Sivil Savunma İzmir İl Müdürü Faruk Üner, NBC silahlarının ilk olarak 2. Dünya Savaşı’nda kullanıldığını ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğunu belirterek, “Hayatını kaybedenler kurtulmuştur. Yaşayanlar ise radyasyon ve buna bağlı hastalıklarla boğuşarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir” dedi.