Genel SağlıkHABERLER

KALORİLERİ İÇMEYİN, YİYEREK ZAYIFLAYIN

Son yıllarda “sıvı kaloriler”, kilosuna dikkat edenler için önemli bir etken. Uzman Diyetisyen Dilara Koçak meyve suyu, aromalı kahveler, şekerli çaylar gibi yüksek kalorili içeceklerin özellikle hareket azsa ciddi bir tehlike yarattığına dikkat çekiyor. Koçak, meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini yemeyi ise çözüm önerileri arasında gösteriyor.

Değişen alışkanlıklarla beraber sıvı kaloriler, önemli bir tehlike olarak kendini göstermeye başladı. Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, bir bardak limonata, meyve suyu, şekerli çay ya da kremalı kahvenin göründüğü kadar masum olmadığını belirterek, özellikle hareket azsa bu kalorilerin vücutta yakılamayınca yağa dönüştüğünü ifade ediyor. Ayrıca sıvı kalorilerin mideyi yemek kalorileri kadar doldurmadığını, uzun süre tokluk sağlamadığını ve açlık hissini aynı derecede tatmin etmediğini de ekliyor.

Koçak, kahveye ve çikolata aromalarına “beyaz” kelimesini eklemenin de daha fazla kalori anlamına geldiğini söylüyor. Dilara Koçak, “1 bardak tam yağlı sütle yapılmış ve krema eklenmiş mocha’nın yaklaşık 300-400 kalori olduğunu biliyoruz. Beyaz çikolatalı mocha için 100 kalori daha eklememiz gerekiyor ve sonuç olarak içtiğinizde 500 kalori almış oluyorsunuz. Bu da neredeyse bir öğünlük yemek kalorisi. Oysa dişleriniz hareket bile etmedi ve kolayca içtiniz. Özellikle genç kuşak aromalı kahveleri oldukça fazla tüketiyor. Bu konuda onları bilinçlendirmekte büyük fayda var. Hareketsiz gençler için sıvı kaloriler daha da tehlikeli olabilir” şeklinde konuştu.

Koçak, kahvelerin yağsız süt ya da soya sütü ile hazırlandığında ise daha düşük kalorili olacağını, ancak her gün kontrolsüz içildiği takdirde yine fazladan kalori alınacağı için bunun da kesin bir çözüm olmadığını söylüyor.

Dilara Koçak’a göre bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da yüksek fruktozlu mısır şurubu ve ölçülü tatlandırıcı kullanılması… Ayrıca karbonhidratları içmek yerine yemek de daha sağlıklı bir çözüm. Örneğin meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini yemek, kilo kontrolüne yardımcı oluyor. Tüm bunların yanı sıra aşırı şekerli tüm içeceklerin kullanımının obeziteye yol açabildiğini araştırma sonuçları da kanıtlıyor.

Alkollü içkilerden gelen kalori konusunda da içkilerdeki alkol oranına göre kalori miktarının etkilendiğini unutmamak gerekiyor. 1 gram alkol 7 kalori enerji veriyor. 1 gram yağın 9 kalorilik enerji verdiğini hatırlarsak alkollü içkilerden nasıl yoğun bir kalori alındığını kolayca görebiliriz.

Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’ın bu konudaki önerisi ise kalorisiz içecekleri tercih etmek ve suya daha fazla ağırlık vermek…Çünkü sıvı kaloriler, günlük ihtiyacınız olan kalorileriniz için akıllıca bir yatırım olmayabilir.

Uzman Diyetisyen Dilara Koçak hakkında:

Dilara Koçak Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversite yüksek lisans eğitimini tamamlayarak Uzman Diyetisyen unvanını aldı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Yönetici Geliştirme Programı’nı tamamladı. Çeşitli hastanelerde klinik alanda ve yönetici olarak görev yaptıktan sonra, 1999 -2004 yıllarında Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi olarak çalıştı. Kendisi halen Amerikan Hastanesi konsültan diyetisyenidir.

2003 -2004 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’nde konusu ile ilgili gözlemler yaparak bu yöndeki tecrübelerini güçlendiren Dilara Koçak‘ın birçok uluslararası ve ulusal bilimsel araştırması bulunuyor. Şirketlerin ve şirket çalışanlarının beslenmelerine yönelik danışmanlık ile wellness kavramını geliştirme konusunda Türkiye’de yeni bir sektör açmış olan Koçak, kurmuş olduğu Mezura Kliniği’nde uzman doktor, psikolog ve diyetisyenlerden oluşan ekibi ile hem bireylere hem de kurumlara danışmanlık hizmeti veriyor. Mezura ekibi Türkiye’deki birçok şirkete, yönetici ve işadamına beslenme koçluğu yapıyor. 2006 yılından beri her sene yenilenen “ İyi Yaşam Günlüğü” çalışmalarının yazarı olan Dilara Koçak, aynı zamanda Milliyet Gazetesi sağlık ve beslenme yazarıdır. Koçak’ın “Dilara Koçak ile İyi Yaşam” kitabı 2007 yılında, Afiyetle Diyet isimli kitabı ise 2009 yılında okurlarıyla buluşmuştur. TRT Türk kanalında 2010 yılında başlayan TV programı ise hafta içi her gün yayınlanmaya devam ediyor.