Genel SağlıkHABERLER

KADINLARDA ADET SAYISI AZALIYOR

Kadınlarda Adet Sayısı Azalıyor

Doğum kontrol haplarına benzeyen “Seasonale” adlı ilaç, kadınlık hormonlarının karışımını içeriyor. En erken gelecek yılın başında piyasaya çıkarılabileceği belirtilen ilacın patent hakkının Virginia’daki Eastern Virginia Medical School’a ait olacağı kaydedildi.

Virginia’daki Jones Enstitüsü Bilim Direktörü Roger Gosden, sözü edilen ilacın doğurganlığı da teşvik edebileceğine işaret etti. Gosden, belli bir dönem yumurtlamanın alıkonulması halinde, bu dönemin sonunda ortaya çıkacak yumurtaların daha yüksek kaliteli olmalarının beklenebileceğini bildirdi.

The Pill adlı derginin editörü olan John Guillebaud da, ilacın sadece kadınların adet dönemlerinde çektikleri karın ağrısı, başağrısı ve kramplar gibi sıkıntılarını ortadan kaldıracağını söyledi. Guillebaud, “İlacın uzun vadede başka bir etkisi, olumsuz bir sonucu olacakmış gibi görünmüyor. Bu ilaç kadının bazı organlarının aynen hamilelik döneminde olduğu gibi sadece uykuya dalmasına yardımcı oluyor. İhtiyaç ortadan kalktığında bu organlar yine faaliyetlerini sürdürebiliyorlar” dedi.