Genel SağlıkHABERLER

JOİNT COMMİSSİON INTERNATİONALA TÜRK TETKİKÇİ

Sağlıkta Kalite İyileştirme Derneği’nin (SKİD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Kuş ‘Joint Commission International’a (JCI) tetkikçi olarak atandı.

Avrupa ülkelerinden ilk kez bir tetkikçi (surveyor) görevlendiren JCI, bunu Türkiye’den seçerek Dr. Hasan Kuş’a önemli bir misyon yükledi.

En saygın akreditasyon kurumu olan JCI sağlık sektörünün uluslararası en etkin kuruluşu. 1999’dan bu yana 11’i Türkiye’den olmak üzere Avrupa’da 47 hastane, tüm dünyada ise toplam 98 önemli hastane JCI tarafından akredite edilmiştir

Dr. Kuş aynı zamanda merkezi Brüksel’de bulunan ‘European Foundation for Quality Management-EFQM’ Sağlık Sektör Grubu’nda Strateji Grup Başkanı olarak görev yapıyor.

Türkiye’de sağlık hizmetleri niteliğinin öngörülen uluslararası standartlar düzeyine ulaşmasını sağlamak amacıyla kurulan SKİD’in başkanı olan Dr. Hasan Kuş, ‘European Society for Quality in Healthcare’ (ESQH) tarafından Ekim 2006’da oy birliği ile tam üyeliğe kabul edilmesinde önemli rol oynadı Böylece, her ülkeden bir derneğin kabul edildiği ESQH’in Avrupa Birliği (AB) dışından ilk üyesi SKİD oldu. Bu önemli gelişme Türkiye’ye Avrupa’daki diğer dernekler ve AB ile birlikte çalışma olanağını sağlayacak. Tüzüğünde de yer aldığı üzere sağlık sektörüne ve kalite olgusuna katkı sağlamayı arzu eden herkesi SKİD üyeliğine davet eden SKİD, sağlıkta kalite alanında çok önemli isimlerin yer aldığı yönetim kurulu üyeleri ve hızla artan üye sayısı ile ülkemizin sağlık sorunlarına “kalite” bakış açısıyla çözümler getirilmesi doğrultusunda katkı sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıntılı bilgi için www.skid.org.tr.