Genel SağlıkHABERLER

İŞYERİNE ÖZEL EGZERSİZLER

Büro malzemelerinden yararlanarak, hatta kitap ve dosyalarınızı kullanarak yapacağınız egzersizler sağlığı koruyor.

Sabahtan akşama kadar yorucu ve yoğun bir iş temposunda koşuşturuyorsunuz. Ne spor ne bir sosyal etkinlik… Ancak bunun da çözümü bulundu. Ofisteki masa ve sandalyelerden yararlanarak, hatta kitap ve dosyalarınızı kullanarak yapacağınız egzersizler sağlığı koruyor ve işte başarıyı getiriyor..

İŞYERİ ve evdeki hareketsizlik, pek çok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Ancak aslında bu bir bahane de değil. A.Ü. Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emin Ergen, “Yoğun iş temposundan spor yapmaya vakit bulamayanların imdadına ofis ve kapalı mekânlar için geliştirilen egzersizler yetişti” diyor.

Yararları saymakla bitmez

PROF. Ergen, ofisteki masa ve sandalyelerden yararlanarak, hatta kitap kullanarak yapılabilen egzersizlerin yararlarını ise şöyle sıralıyor: “Kişinin strese karşı direncini, zihinsel kapasitelerin kullanımını ve verimliliği artırır. Konsantrasyon yeteneğini yükseltir, zamanı iyi kontrol edebilmeyi sağlar. Hatayı ve işe gelememe süresini azaltır.”

Nasıl yaparız?

• Esneklik egzersizleri: Yana, arkaya, öne boyun esnetme. Kolu yandan arkaya, üstten arkaya esnetme. Kol ön içini yana esnetme. Gövdeyi yana, öne, geriye gerdirme. Oturur pozisyonda beli yana çevirme. Uyluk önünü, arkasını germe. Kasık germe ve baldır esnetme.

• Kuvvet egzersizleri: Ağırlıkla (3 – 5 kilo kitap olabilir) omuzları yukarı çekerek kas çalışması. Omuz başı için oturarak ağırlık (1 – 2 kilo kitap, dosya gibi) kaldırarak çalışma. Kolun dirsekten bükülerek 1 – 3 kilo ağırlığın kaldırılması. Şnav çekme. Kitap ağırlıklı, kolları yana ve yukarı kaldırarak göğüs kas egzersizi. Sırt ve omuz arka grup kasları egzersizi. Oturarak mekik, kasık ve kalça kasları egzersizleri. Duvara sırtını yaslayarak oturma pozisyonu almak. Çök – kalk egzersizi.