Genel SağlıkHABERLER

İSTANBUL’DAKİ SARS VAKASI KOAH ÇIKTI

Akut Solunum Yetmezliği Sendromu (SARS) şüphesiyle Haseki Hastanesi’ne kaldırılan Kadriye Uçar’a Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ve Pickwickian Sendromu teşhisi kondu.

İki hafta önce Pakistan’dan dönen ve pazartesi günü SARS şüphesiyle Haseki Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’ne kaldırılan Kadriye Uçar’da SARS bulgusuna rastlanmadı. Haseki Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Dr. Özcan Nazlıcan dün bazı basın organlarında yayımlanan haberleri yalanlayarak ‘‘Hastanemizdeki hastanın SARS’lı olmadığına eminiz’’ dedi.

Kronik astım, diyabet ve şişmanlık sorunları bulunan 42 yaşındaki Kadriye Uçar pazartesi günü evinde rahatsızlandı. Ailesinin bir özel hastaneden çağırdığı hemşire, Uçar’ın 4 Nisan’da Pakistan’dan döndüğünü öğrenince SARS’tan şüphelendi. 112’den ambulans istedi. SARS şüphesi nedeniyle Uçar’ı hastaneye salgın hastalık ihtimaline karşı donatılmış özel bir ambulans götürdü. Bu arada olay polis telsizlerine ve basına yansıdı.

Uçar, SARS şüphelilerinin tedavisi için belirlenen sağlık kurumlarından Haseki Hastanesi Enfeksiyon Kliniği’nde özel bir odaya alındı. Yapılan incelemeler sonucunda Uçar’ın SARS’lı olmadığı anlaşıldı.

Pakistan’da SARS vakasına rastlanmadığını hatırlatan Dr. Nazlıcan, Kadriye Uçar’daki verilerin de SARS bulgularına uymadığını söyledi:

‘‘SARS vakalarının aksine hastamızın yüksek ateşi yok, lokosit sayısı yüksek, trombositleri normal. Akciğer filminde SARS’ı düşündürebilecek hiçbir bulgu yok. Öksürüğü de yok. Diyabet nedeniyle geçmişte insüllin tedavisi gören, astım hastası olan Uçar’ın zaman zaman solunum durması şikayeti var. Epilepsi yönünden araştırılması gerekiyor. Bütün bu sorunlar tıpta Pickwickian Sendromu olarak adlandırılıyor.

Son yapılan testlerde KOAH’ın (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) bulunduğunu gördük’’ dedi. Dr. Nazlıcan, SSK’lı olan hastanın bu kurum hastanelerinden birine gönderileceğini belirtti.