Genel SağlıkHABERLER

ISTANBUL’DAKİ HASTANELER 2015 SONUNA KADAR YENİLENECEK

Şişli Etfal Hastanesi’nin Yenilenen Acil Servisi Hizmete Açıldı

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, İstanbul’daki tüm hastanelerin 2015 yılının sonuna kadar yenilenerek depreme dayanıklı hale getirileceğini bildirdi. Dokucu, Seyrantepe’deki Şişli Etfal Hastanesi’nin önümüzdeki yılın Ağustos ayında biteceğini söyledi.

İstanbul’da, Sağlık Bakanlığı’nın “Sağlıkta Dönüşüm Programı” kapsamında kamu hastanelerini yenileme çalışmaları devam ediyor. İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nün yürüttüğü program kapsamında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi, Sağlık Bakanlığı Acil Servis Yönetmeliği’ne göre modernize edildi. Yenilenen acil servis, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Deniz ve İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu’nun katılımıyla dün (12.12.2011 Pazartesi) açıldı. Açılışa, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Suat Turgut, İstanbul Sağlık Müdür Yardımcıları Uzman Dr. Fetin Rüştü Yıldız, Dr. Ercan Özgül ve Doç. Dr. Doğaç Niyazi Özüçelik ile davetliler ve hastane çalışanları katıldı.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, açılışta yaptığı konuşmada, kendisinin de bir dönem başhekimlik yaptığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin eski bir hastane olmasına rağmen kaliteli hizmet sunulması için acil servisin yenilendiğini söyledi.

Açılışın ardından hastaneyi gezen Dokucu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Dokucu, “İstanbul’daki hastaneler depreme dayanıklı mı?” yönündeki bir soruya, “Yaklaşık otuza yakın devam eden projemiz var. Hastaneler yaşayan organizmalardır. Hastane 40 yaşında olmasına rağmen biz bu acil servisi yeniden hizmete açtık. Eski bir hastane, yıkılacağını biliyoruz ama şu an hizmete ihtiyaç duyan vatandaş açısından ideal hizmet vermek amacıyla yenileme kararı verdik. Nitelikli sağlık hizmeti nitelikli alanlarda verilir. Maalesef eski anlayışla yapılmış hastaneleri ne kadar renove edersiniz edin ideal hizmet alanlarına çeviremiyorsunuz.” diye yanıt verdi.

Ali İhsan Dokucu, İstanbul’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı bütün hastanelerin 2015 yılının sonuna kadar ya yıkılarak ya da yerine yenileri yapılarak yenileneceğini belirtti.

Dokucu, “Önümüzdeki yılın Ağustos ayında Seyrantepe’deki Şişli Etfal Hastanesi bitmiş olacak. Yaklaşık 3,5- 4 milyar lira gibi bir bütçelendirme söz konusu. Bunun bir kısmı kamu özelden, bir kısmı özel idarenin bütçesinden, geri kalanı ise devletten gelecek.” dedi.

Şişli Etfal Hastanesi’nin Yenilenen Acil Servisi Hizmete Açıldı

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi, Sağlık Bakanlığı Acil Servis Yönetmeliği’ne göre modernize edildi. 1200 metrekaresi tedavi alanı olmak üzere, toplam 2000 metrekare kapalı alandan oluşan acil serviste yönetmelik doğrultusunda; yeşil, sarı ve kırmızı alanlardan oluşan Acil Tıp Kliniği hizmete başladı.

Yeni acil servis, 1 şef doktor, 6 uzman doktor, 8 uzmanlık öğrencisi (1-2 ay içinde 15 olacak) ve 53 sağlık personeli ile hizmet veriyor.

25 yataklı acil servis, olağanüstü durumlarda 50 hasta bakılabilecek şekilde yeniden düzenlendi. Tüm hasta yatakları özellikli acil travma sedyeleri ile değiştirilerek fonksiyonellik ve kullanım kolaylığı sağlandı.

Acil servis bünyesinde kullanılmak üzere dopler ekokardiografi cihazı alınarak hastaya yerinde görüntülü teşhisle anında müdahale edilebilmesi imkanı doğdu. Yeni oluşturulan fiziki mekanda dijital röntgen ve 2 adet ultrason cihazının yanında BT- angio cihazı, soyunma-giyinme odaları, hasta bekleme alanları modern koşullarda yeniden düzenlendi. Yenilenen acil serviste PACS sistemi kurulurken, 20 monitör ile 2 tanesi harici kalp pili olabilen 5 defibilatör bulunuyor.

Hasta alanlarında oluşturulan ünitlere proje kapsamında medikal gaz sistemi çekildi. Cerrahi müdahale odasına da medikal gaz sistemi çekilerek ağrılı müdahalelerin anestezi altında ağrısız olarak yapılabilmesi için sistem anestezi cihazına uygun hale getirildi. Ayrıca bu alanda basit müdahaleler için çiftli tavan lambası ile ayrıntılı aydınlatma ortamı ve hasta mahremiyetine yönelik olarak perdeli boxlar oluşturuldu.

Proje öncesinde acil servise 24 saatte kabul edilen hasta sayısı 900 civarında iken proje tamamlandıktan sonraki sayı 1200’lere ulaştı. Yeni acil servis, engellilerin kapı girişinden itibaren, tüm birimler ile yoğun bakım ve ameliyathaneye ulaşabilmesine olanak sağlayacak şekilde düzenlendi.

Acil servisin mevcut sistemde reanimasyona geçiş oluşturması nedeniyle ayrı bir koridor açılarak bu geçişlerin söz konusu koridordan yapılarak acil servis kalabalığının azaltılması planlandı.

Yeni acil serviste hasta yakınları da düşünüldü. Hasta yakınlarının bekleme sürelerini geçirebilecekleri yeni acil servis yanında kapalı, iletişim sisteminin olduğu (anons ve LCD ekran) bekleme alanı inşa edildi.