Genel SağlıkHABERLER

İSTANBUL’A 12 YENİ ‘MEME POLİKLİNİĞİ’

Meme hastalarının tanı, tedavi, klinik takibi, ileri incelemesi ile kentteki meme kanseri insidansının saptanabilmesi için eğitim ve araştırma hastanelerinde koordineli çalışacak Meme Hastalıkları Poliklinikleri oluşturuldu.

İstanbul’daki 12 eğitim ve araştırma hastanesinde kurulan “Meme Hastalıkları Poliklinikleri” hizmet vermeye başladı.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar, meme kanserinin, kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu dile getirerek, eğitim ve erken tanı yöntemleri ile hayat kurtarıcı olunabilen bu hastalığın görülme sıklığının giderek arttığını söyledi.

Bakar, “Meme hastalarının tanı, tedavi, klinik takibi, ileri incelemesi ile kentteki meme kanseri insidansının (bir hastalığın belirli bir sürede toplumdaki görülme hızı) saptanabilmesi için eğitimve araştırma hastanelerinde, koordineli çalışacak meme hastalıkları poliklinikleri oluşturduk” dedi.

12 eğitim ve araştırma hastanesinde oluşturulan polikliniklerin, 27 Mart 2006’dan bu yana hizmet vermeye başladığını kaydeden Mehmet Bakar, genel cerrahi uzmanlarının görev yaptığı bu polikliniklerde meme hastalıklarının her türlü teşhis ve tedavisinin yapılacağını söyledi.

Meme hastalıkları polikliniği hizmetinin sunulduğu hastaneler şunlar:

“Bakırköy Dr. Sadi Konuk, Haseki, Şişli Etfal, Vakıf Gureba, Okmeydanı, Taksim, Dr. Lütfi Kırdar Kartal, Haydarpaşa Numune, Göztepe, Ümraniye, Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul eğitim ve araştırmahastaneleri.”

Bu arada, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Fatma Tülin Kayhan tarafından oluşturulan ve koordinatörlüğünü Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Rafet Yiğitbaşı’nın yaptığı “Meme Hastalıkları Koordinasyon Kurulu”nda, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Klinik Şefi Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı, Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Şahin, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Klinik Şefi Doç. Dr. Orhan Yalçın ve Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Alparslan Mayadağlı görev yapıyor.