Genel SağlıkHABERLER

ISINAN HAVALARLA BİRLİKTE KENE VAKALARI YENİDEN KENDİNİ GÖSTERİYOR

Güneşli ve sıcak günlerle birlikte, keyifli vakit geçirmek için yeşil alanlar daha fazla tercih ediliyor. Fakat ilkbaharla birlikte keneler de toprak altından çıkmaya başlıyor.

Kene ısırmasının ölümcül sonuçlara neden olabileceğini belirten Medline Acil Sağlık Operasyonlardan Sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer, kene ısırmaları ile ilgili uyarılarda bulunuyor.
Havaların ısınmasıyla beraber kene ısırma vakalarına da sıklıkla rastlanabiliyor. Anestezik madde salgıladığı için acı hissedilmeyen ve fark edilmeyen kene ısırığı, oldukça tehlikeli sonuçlara neden olabiliyor.
Kene ısırığı belirtileri…
Kişinin tenine ya da kıyafetine yapışan keneler, oldukça küçük oldukları için çoğu zaman fark edilmeden sessizce vücuda mikroplarını bulaştırırlar. Kene tarafından ısırılma sonrası görülen belirtilere dikkat çeken Medline Acil Sağlık Operasyonlardan Sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer: ‘‘Aşırı derecede halsizlik, kas ve baş ağrısı, ateş, bulantı, kusma, ishal, yorgunluk ve boğaz ağrısı kene ısırığının ardından yaşanan belirtilerdir. Bu belirtiler ile beraber ısırmanın olduğu ilk günlerde, göğüs bölgesi ve yüzde kızarıklıklar ve gözlerde kanlanmalar ortaya çıkabilir. Kişi eğer bu belirtileri yaşıyorsa ve keneyle temas edeceği bir ortamda zaman geçirmişse bir hekime görünmelidir.” dedi.
Vücudunda kene gören kişiler ne yapmalı?
Vücudunun herhangi bir yerinde kene olduğunu fark eden kişi hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır çünkü keneyi elle çıkarmaya çalışmak kenenin içindeki zehirli salgının kana karışmasına ve bu durum da ölümcül sonuçlara neden olur. Bu nedenle; kene vücuttan çıkarılırken ezilmemeli, başı kopartılmamalı, parçalanmamalı, ısı ve kimyasal herhangi bir madde uygulanmamalıdır. Kene doktor tarafından, cımbız benzeri bir nesne yardımıyla vücuttan çıkarılmalı, sonrasında da ısırılan bölgeye antiseptik bir madde uygulanmalıdır.
Kene ısırmasına karşı korunmak için nasıl önlemler alınabilir?
• Kenelere çıplak elle kesinlikle temas edilmemeli,
• Keneler ezilmeye veya çıkarılmaya çalışılmamalı,
• Tarla, bağ, bahçe ve piknik alanlarına giderken mümkün olduğunca kapalı giysiler tercih edilmeli,
• Pantolon paçaları mümkün olduğunca kapalı olmalıdır.