Genel SağlıkHABERLER

İNSÜLİN İGNELERİ TARİH OLUYOR

ABD Gıda İlaç ve Sağlık dairesi agız yoluyla insülin alınmasına yönelik projelere olur verdi. Yeni ilaçların ne zaman eczane raflarına gelecegi ise simdilik belirsiz.

Uzun dönemdeki etkileri ya da sigara kullananları nasıl etkileyeceği belli değil ama ABD Gıda ve İlaç Dairesi, ilk solunum yoluyla insülin alma önerilerini kabul etmesi yönünde hükümete tavsiyede bulundu.

Sadece ABD’de yaklaşık 18 milyon diyabet hastası var, bunların bazıları hasta olduklarının dahi farkında değil. En yaygın olan tip iki diyabetin aşırı şişmanlık gibi sonuçları olduğu da düşünülüyor. Bu tip diyabet rahatsızlığı çekenlerde vücut, ihtiyaç duyduğu insülini salgılayamıyor. Hap yoluyla tedavi olsa da pek çok hasta enjeksiyon yöntemini tercih ediyor.

Exubera adı verilen yeni ilaç II. Tip Diyabet hastaları için. Ancak, daha az görülen I. Tip, yani gençlikte görülen diyabetten rahatsız olanlara tavsiye edilmiyor. Bu uygulamadan yararlanabilecek diyabet hastaları, insülin iğneleri kullanmaktan kurtulacakları fikrinin kendilerini heyecanlandırdığını söylüyorlar. Nefes yoluyla gerekli insülini almak aynı zamanda iğneden korktuğu için insülin kullanmayı reddeden kişilere de yardımcı olacak.

Ancak federal sağlık denetimcileri, Exubera’nın sigara içen ya da akciğer rahatsızlığı olanlara nasıl etki edeceğini tartışıyor. İlacın sınırlanması yönünde bir tavsiyede bulunulmadı, ancak sigara içenlerin kan şekeri seviyelerinde ani düşüşler olabilir, çünkü sigara içmeyenlere nazaran daha fazla insülini içlerine çekiyor olacaklar.

Exubera’nın kaygıya yol açtığı diğer bir neden de uzun dönemdeki etkileri. İlaç üreticileri, çalışmaları 2019’a dek sürdürme kararında.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com