İNCELMENİN SIRLARI

Uzmanlar, sağlıklı zayıflamak ve ideal kiloyu korumak için aç kalmanın gerekli olmadığını ifade ederek, ‘İrade ve ölçülü beslenme, zayıflamaya giden yolda atılmış önemli bir adımdır’ dediler.

Günde en az 3 litre su için

Yavaş yiyin, iyi çiğneyin… Masaya yemeği küçük tabakta getirin… Alışverişe karnınız tokken çıkın… ‘Yemeklerden önce iki, yemekten sonra da bir su bardağı su için’ … Peki başka?

tavsiyesinde bulunan uzmanlar, günde en az 3 litre su tüketiminin gerekli olduğunu kaydettiler. Besinleri ağır ağır çiğneyerek yemenin önemine değinen uzmanlar, ‘Yavaş yiyin, iyi çiğneyin, öğünleri atlatmayın ve birleştirmeyin. Masaya yemeği küçük bir tabakta getirin, yemeğin yağlı kısmını tabakta bırakın. Yemeğe birkaç dakika ara vererek yanınızdakilerle konuşun’ dediler.

Tatlıları sofranızdan uzak tutun

Yemek sırasında kitap okumak ve televizyon izlemekten özellikle kaçınılması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, ‘Tatlıların enerji yoğunluğu yüksek olduğu için özellikle sofranızda sık sık bulundurmayın. Yiyecekleri göremeyeceğiniz şekilde dolapta tutun. Çevrenizi, yememeniz gereken yiyecekleri ikram etmemeleri için uyarın. Canınızın sıkıldığında bir şeylerle uğraşın’ şeklinde konuştular. Uzmanlar sağlıklı zayıflamanın diğer kurallarını şöyle sıraladılar:

İstiyorsanız yiyin

‘Yememeniz gereken herhangi bir yiyeceği çok istiyorsanız yiyin, fakat o yiyeceklerle aldığınız kaloriyi yürüme veya başka bir aktivite ile harcayın. Özel bir olay nedeni ile (davet gibi) diyet dışındaki yiyeceklerden yiyin,fakat onu izleyen öğünü sadece sebze salatası ile geçiştirin. öğün aralarında yeme isteği duyduğunuzda su için ve bir süre bekleyin, açlık duygunuz geçmiyorsa sebze, küçük meyve, salatalık, havuç, marul yiyin. Yiyecek alışverişine tok karnına çıkın, satın aldıklarınızı kendiniz taşıyın. Satın alırken meyvelerin küçüğünü seçin, yediğinizi bir adetle sınırlayın. üç kilometreden daha kısa mesafeler için taşıta binmeyin yürüyün. çanta ve benzeri eşyalarınızı kendiniz taşıyın. Günde 1 saat yürüyün.’