Uncategorized

İMPLANT DİŞ TEDAVİSİ

İmplant Nedir?

İmplant genel anlamda eksik veya sorunlu dişin yerine çene kemiğine yerleştirilen ve üzerine protez diş konulan vidalardır. Kısaca yapay diş kökleridir denilebilir. İmplant diş tedavisiyle ömür boyu kullanılabilen bu yapay köklerin üzerine yeni diş yerleştirilerek hastanın sağlıklı dişlere kavuşturulması sağlanır ve ayrıca estetik bir görünüm de elde edilir.

İmplant Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Eksik diş durumunda alt ve üst çene kemiğine implant uygulanabilir.
 • Büyük azı dişlerinin kaybı durumunda arka bölge dişsiz bir şekilde bitiyorsa birkaç implant üzerine köprü yapılabilir.
 • Tek bir dişin kaybı durumunda eksik dişin yanındaki dişlere hiçbir zarar vermeden tek diş implant uygulaması yapılabilir.

İmplant Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

 • Muayene: Önce hasta muayene edilerek implant tedavisinin aşamaları belirlenir. Bu her hastaya özel bir durumdur. İlk olarak röntgen çekilerek ağız ve diş yapısının implant tedavisine uygun olup olmadığı belirlenir.
 • Operasyon: Eğer diş eksik ise direkt olarak implant tedavisine başlanır. Eğer diş tamamen yok olmamışsa fakat ileri derecede sorunluysa önce diş çekilir ve daha sonra implant tedavisine başlanır.  Operasyon lokal anestezi ile gerçekleştirilir.
 • İyileşme Süreci: İmplant vidası çene kemiğine yerleştirildikten sonra kemikle bütünleşmesi amacıyla belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu süre hastaya göre belirlenir ve her hasta için farklı olabilir. İyileşme süresi genel olarak 3 ila 6 ay arasında değişmektedir. Bu süreçte hastaya geçici bir protez diş takılır.
 • İmplant Üst Bölgenin Yerleştirilmesi: İmplant 2 parçadan oluşmaktadır. Bunlardan biri çene kemiğine yerleştirilen vida, diğeri ise abutment denilen vidaya yerleştirilen ikinci parçadır. İyileşme süresinin sonunda bu ikinci parça birinci parçanın üzerine yerleştirilir.
 • Protez: Üst yapının ölçüsü alınarak protez yapılır.

İmplantın Yararları

İmplant eksik  dişin yerine yapılan ve en doğal görünümlerden birine sahip olan bir tedavi çeşididir. İmplantın diğer dişlerden ayrılması neredeyse imkansızdır. İmplant tedavisi diğer tedavilerin aksine çevresindeki dişlere zarar vermez. Eksik dişin çevresindeki dişlerin kesilmeye veya törpülenmeye ihtiyacı kalmaz. İmplant dişler diğer protez dişlerle kıyaslandığında en uzun ömürlü diş tedavilerinden biridir. İyi bakıldığı taktirde bir implant ömür boyu kullanılabilir. Eksik bir diş sadece sağlık açısından değil estetik açıdan da kötü bir görüntü oluşturacağından dolayı kişilerin özgüvenini düşürür. En doğal görünüme sahip tedavilerden biri olan implant sayesinde kişilerin özgüveni de artarak sosyal alanda oldukça olumlu sonuçlar doğurur.

İmplant Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Çene kemiğinin implant vidasını kabul edecek yükseklikte ve genişlikte olması gerekir. Ayrıca başarılı bir implant için kemik yapısı da oldukça önemlidir. Çene kemiğinin ve diş etlerinin kalitesi de implantın kalitesini ve ömrünü etkileyen unsurlar arasındadır. İmplant tedavisinden önce klinik ve radyolojik muayeneler yapılmalıdır.
 • İmplant tedavisinin uygulanabilmesi için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Ayrıca yüz ve kemik gelişimi de tamamlanmış olmalıdır.
 • Diyabet hastaları implant tedavisi yaptırmadan önce kan şekeri düzeylerini normal aralığa getirmelidir.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar implant tedavisinden önce bu ilaçları mutlaka kesmelidir.
 • Osteoporoz yani kemik erimesi olanlar için implant tedavisinden önce bazı ek tedaviler uygulanmalıdır.

İmplant Tedavisi Fiyatları

İmplant tedavisinin fiyatlarını etkileyen pek çok faktör vardır. Hastanın diş ve çene yapısı, diş hekiminin tecrübesi, implantın markası ve kalitesi, Türk Diş Hekimleri Birliği’nin belirlemiş olduğu taban fiyatları, kliniğin uyguladığı fiyat politikaları gibi etkenler implant tedavisinin fiyatını belirlemede etkili olan unsurlardır.