IĞDIR’DA KARANTİNA İLAN EDİLDİ

Iğdır’ın Aralık ilçesinde kuş gribi hastalığına rastlanmasının ardından polis bölgeyi sıkı denetim altına aldı. Araçlar bölgeye kanatlı hayvan taramasından sonra sokuluyor.

İlçede kuş gribi iki hafta önce binin üzerinde tavuğun aniden telef olması üzerine ortaya çıktı. Laboratuvar örneklerinin incelenmesinin ardından dün kuş gribi hastalığının tespit edildiği kamuoyuna açıklandı.

Sağlık Bakanlığı, hastalık bölgesinde şu anda herhangi bir insan vakasının bulunmadığını ve toplum sağlığı açısından bütün önlemlerin alındığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bölgede sağlık çalışanları ve halka, hastalık hakkında gerekli bilgilerin verildiği vurgulandı. Bölgeye iki kişilik bir ekibin gönderildiği belirtildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı da, bölgede 10 kilometrelik alanda karantina uygulandığını, kanatlı hayvan giriş-çıkışlarının da yasaklandığını duyurdu.

Polis ekipleri, kanatlı hayvan taramasından sonra araçları ilçeye sokuyor. Karantina alınan bölgede halk, tavuklarını Tarım Müdürlüğü ekiplerine vermek istemiyor. İtlaf edileceği korkusuyla hayvanlarını saklayanlar var.

Kuş gribi hastalığının görülmesi üzerine bölgede gereken tüm tedbirleri aldığını ifade eden yetkililer, bölgeye dezenfeksiyon ilaçları ile ekipler için özel kıyafetlerin gönderildiğini, dezenfeksiyon çalışmalarının ise devam ettiğini belirtiyor.

Bölgede bin 559 hayvan hastalık nedeniyle ölürken, 359 hayvan da itlaf edildi. Yetkililer, çok fazla kanatlı hareketi olmaması nedeniyle korkulacak bir durumun olmadığını söylüyor.

Hastalık nedeniyle hayvanları ölen ve itlaf edilen kişilere tazminatlarının en kısa sürede ödeneceği de açıklandı.