Genel SağlıkHABERLER

HP-ARMAKOM-TURKCELL’DEN 112 ACİL DEVRİMİ!

HP, Armakom ve Turkcell, 112 Acil ekiplerini son teknolojiyle donatarak, sağlık alanında önemli bir işbirliğine imza atıyor.

7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren ve en ufak bir hatanın can kaybı ile ödenebildiği 112 Acil ambulans servislerinde, Armakom tarafından geliştirilen uygulamalar, HP ürün ailesi ve Turkcell GPRS altyapısı ile tam bir entegrasyon içinde çalışıyor.

Sistem nasıl çalışıyor?

Dört yılı aşkın bir süredir devam eden çalışmalar sonucu geliştirilen sistem 30’a yakın ilin 112 Acil ambulans servislerinde kullanılmaya başladı. Yurtdışındaki örneklerine göre çok daha ileri teknolojiler ile geliştirilen sistemde, özelleştirilmiş çağrı merkezi uygulamaları ile çağrılar bilgisayar ortamında karşılanıyor; asılsız çağrılar otomatik olarak engelleniyor. Tüm telefon ve telsiz görüşmeleri sunucular üzerinde özel bir sistem ile kayıt altına alınıyor. Arayan telefon numarasından otomatik olarak adres tespiti yapılıyor ve olay yeri sayısal haritalar üzerinde belirleniyor. Ekipler GPS uyduları ve sayısal haritalar sayesinde olay yerine yönlendiriliyor ve olay bölgesinden anlık olarak bilgi aktarımı yapılıyor. Hastaneler, ambulans daha yolda iken önceden haberdar ediliyor; hastanelerdeki boş yatak durumları ve nöbetçi personeller Komuta Kontrol Merkezi’nden çevrimiçi (online) olarak izlenebiliyor.

Turkcell’in kesintisiz ve güvenilir altyapısı ile iletişim sağlayan sistemde, HP iPAQ hw6515 cep bilgisayarları ve Armakom’un tamamı Türk mühendisleri tarafından ve Türkiye’de geliştirilen uygulamaları ile donatılan ambulans ekipleri, cihazın GPS özelliği sayesinde Komuta Kontrol Merkezi tarafından 7 gün 24 saat sayısal haritalar üzerinde izlenebiliyor. Ekipler kendi bulundukları yeri, diğer ambulans ekiplerini, olay bölgesini ve gidilecek yolu cihaz üzerindeki sayısal harita üzerinde görebiliyorlar. Cihazın entegre kamerası sayesinde, olay bölgesinde ve ambulans içinde çekilen fotoğraflar otomatik olarak merkeze aktarılıyor. Merkez ve ekipler arasında iki yönlü mesajlaşma imkanı sunuluyor; görev formları merkeze on-line olarak aktarılıyor; hastaneler ile bilgi paylaşımı sağlanıyor ve sesli görüşme yapılabiliyor. Yöneticiler, tüm olanları cep bilgisayarlarından anlık olarak takip edebiliyorlar. Ambulansları, cep bilgisayarlarındaki sayısal haritalar üzerinde görebiliyor, Komuta Kontrol Merkezi’nde kimlerin görev yaptığı, güncel vakaların durumu, günlük istatistikler gibi verilere anında ulaşabiliyorlar.

Halen İl Sağlık Müdürlükleri bünyesinde uygulanan sistem, 112 Acil, 110 Yangın İhbar, 155 Polis İmdat gibi tüm acil durum merkezlerinin yakın gelecekte tek bir merkezden yönetilmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmış bulunuyor.

Bir örnek: Gaziantep 112 Acil

HP, Armakom ve Turkcell tarafından hayata geçirilen sistemi kullanan Gaziantep 112 Acil, uygulamanın faydalarını çok kısa bir sürede görmeye başladı. Sistem hakkında bir açıklama yapan Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü 112 Şube Müdürü Dr. İlyas Deveci Hıdıroğlu şunları ifade ediyor: “Yeni sistemle operasyonlarımız tamamen kontrol altına alındı ve vaka ulaşım sürelerimiz önemli oranda azaldı. Sistemin getirdiği faydaları her gün gerçek ortamda yaşıyoruz. Örneğin, 21 Eylül 2006 tarihinde Küsket Organize Sanayi Bölgesi’nde büyük bir patlama yaşanmıştı. Patlama bilgisi Komuta Kontrol Merkezimize ulaştığında, harita ekranımızda Nizip ekibimizin olay yerine çok yakın olduğunu gördük ve hemen vakaya yönlendirdik. Ambulans ekibimiz yaklaşık 3 dakika içerisinde vakaya müdahale etti ve ağır yaralı 2 vatandaşımızın hayatını kurtardı. Eğer biraz daha geç ulaşsaydık belki de bu vatandaşlarımızı kurtaramayacaktık.”