Genel SağlıkHABERLER

HOLLANDA’DA SİGARA YASAĞI İŞLEMİYOR

Hollanda’da 16 yaşın altındakilere sigara satışını yasaklayan yasanın, uygulamada hiçbir işlerliğinin bulunmadığı bildirildi.

Halk Sağlığı ve Sigara Vakfı (STIVORO) tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, satıcılar, alıcıların yaşından kuşku duyması halinde kimlik sorma sorumluluğu bulunmasına rağmen, hiçbir zaman bu yola başvurmuyor.

Vakfın araştırmasında, 10-16 yaş arasındaki gençlerin yüzde 85’inin, hiçbir sorunla karşılaşmadan rahat bir şekilde sigara alabildikleri belirlendi. Gençlerin yalnızca yüzde 12’si, arada bir, satıcıların kendilerinden yaşlarını kanıtlamalarını istediklerini söyledi. Araştırmanın sonuçlarına göre, 16 yaşın altındaki gençlerin yarıdan fazlası, sigarayı süpermarketlerden alıyor.

60 MEMUR GÖREVLİ

Hükümetin, yasanının uygulanması için kontrol önlemlerini artırmasını isteyen vakfa göre, kuralı ihlal eden satıcılara, para cezası öngörülmesine karşılık, uygulamada buna sık rastlanmıyor ve bu nedenle sigara satıcılarının yasanın uygulanması konusunda bir istek ve niyetleri bulunmuyor.

Hollanda genelinde, 16 yaşın altındakilere alkol ve sigara satışı yasağını denetlemek üzere 60 memur görev yapıyor.