Genel SağlıkHABERLER

HER MEZARLIĞIN BİR ‘ÖLÜ SEVİCİSİ’ VAR!

Dünyada gittikçe çoğalan ve son zamanlarda Türkiye’de de görülmeye başlayan nekrofili (ölü sevicilik) insanları korkutmaya başladı. İşte Tuğçe Tabak’ın röportajı…

İNTERNETHABER/ÖZEL- Ölümleri dört gözle bekleyip genellikle mezar çevrelerinde dolaşan bu insanlar, hemen hemen her mezarlıkta var. Görünüşlerinden dolayı onları diğer insanlardan ayırt etmek imkansız. Gündüzleri etrafta rahatça gezip hayatlarını sürdürüyorlar.Çoğu evli ve çocuk sahibi. İnsanları huzursuz eden ölü seviciler ve onların hayatları ile ilgili soruları, bu konuda uzman olan Dr. Şafak Taktak’a sorduk;

Ölü sevici (nekrofili) nedir?

Sıkça rastlanan, parafili türü (cinsel sapkınlık) bir hastalıktır.Bu türe fetişistler, sübyancılar ve röntgenciler de giriyor.Genel tanımı ile nekrofili; bireyin cesetle ilişki kurarak veya seyrederek cinsel haz almasıdır.

Yaşantıları nasıl?

Bu kişiler hakkında değişik araştırmalar yapılıyor. Birçoğu normal insanlar gibi yaşadığından ötürü, onları kimse fark edemiyor. Aileleri ve işleri var. Gerçeği değerlendirebiliyorlar. Sadece %15’lik bir kısmı psikoz. Bu kişiler genellikle mezarlıklara yakın çevrelerde oturuyor. Meslek seçimleri ise yine ölüler üzerine: Mezar bekçiliği, otopside çalışmak vb.

Ölülere karşı olan ilgileri ya da eğilimleri, hangi sebeplerden dolayı oluşuyor?

Genellikle sevdikleri insanların ölümlerini kabul etmedikleri için bu eğilimi seçmekteler. Onların sonsuza dek yaşayacaklarını düşünüyorlar. Bunun yanı sıra, zamanında ulaşmak isteyip de ulaşamadıkları ölülere karşı da ilgileri olabiliyor.Tecavüze yeltendikleri nedenler arasında, daha çok aşkı ve öfkeyi görmekteyiz.

Nekrofilinin, Dünyada ve Türkiye’de ki oranı nedir?

Bu oran, henüz tam olarak saptanmış değil. Yaklaşık 10 binde bir görüldüğü gibi, hasta insanların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Her mezarlığın bir ölü sevicisi olduğu düşünülüyor.

Bu hastalığın tedavisi var mı?

Hasta tedavilerinin %60’ında başarı sağlanamadı.Çünkü en büyük zevkleri ölülere dokunmak, bakmak, onlarla cinsel ilişkiye girmek. Bu yüzden kendilerini hasta olarak görmüyor ve tedavilere yanıt vermiyorlar.

Erkekler de mi yoksa bayanlar da mı sık görülüyor?

Şimdiye kadar yapılan tüm araştırmalar sonucunda, sadece bir bayan ölü seviciye rastlandı.Erkeklerde yaşanan sapkınlık, bayanlara oranla çok daha fazla.

Ölü seviciler, yakalandıkları zaman belli bir ceza alıyorlar mı?

Anayasada bulunan ölüye hakaret maddelerindeki suçlardan yargılanıp,en fazla 3 ay yattıktan sonra çıkıyorlar .Bu yüzden yakalanmaktan korkmuyor ve diledikleri şekilde yaşıyorlar.Ölü seviciler serbest kaldıkları sürece, insanları fazlasıyla endişelendirip ölüm hakkındaki kaygılarının artmasına neden oluyorlar.

Söyleşi: Tuğçe TABAK