HEPATİT G VİRÜSÜ HIV TAŞIYICILARININ ÖMRÜNÜ UZATIYOR

Hepatit G virüsünün, HIV taşıyıcılarının ömrünü 4 kat kadar uzattığı belirtildi

Hepatit G virüsünün, HIV taşıyıcılarının ömrünü 4 kat kadar uzattığı belirtildi. Alman Aerztezeitung tıp gazetesinde yayınlanan habere göre, bilim adamı Dr. Hans L. Tillmann, 200 HIV taşıyıcısı üzerinde araştırmada yaptı.

Araştırma sonucunda, 1995 yılında bulunan Hepatit G virüsünün (HGV), AIDS hastalığının ortaya çıkmasını geciktirdiği ve hastalığın daha hafif geçmesini sağladığı ortaya çıktı.

Bilim adamları, Hepatit B ile Hepatit C virüsleri bulaşan HIV taşıyıcılarının ise genelde karaciğer yetmezliğinden öldüğünü söylediler.

Tillmann, bu araştırmasıyla Abbott şirketi tarafından 3. kez verilen 25 bin euro değerindeki Dr.-Ernst-Wiethoff ödülüne layık görüldü.

HIV virüsü, taşıyıcı kişide seneler boyunca hiçbir etki göstermeyebilir. Virüs, bağışıklık sistemine oldukça yavaş zarar veriyor. AIDS ise bağışıklık sisteminin nispeten zayıflaması sonucu HIV’in etkisini göstermesiyle ortaya çıkıyor. HIV taşıyıcıları, uzun yıllar sadece taşıyıcı olarak sağlıklı kalabilseler bile, eninde sonunda ölüme yenik düşüyor.