HEPATİT C’LİLERİN ÇOĞU HASTALIKLARINDAN HABERSİZ YAŞIYOR

Kronik hepatit C’lilerin yüzde 20’sinden fazlasında 20 yıl içinde siroz ve bunların da yüzde 5’inde karaciğer kanseri geliştiğine dikkat çekildi.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, Türkiye’de 1 milyona yakın kişinin hepatit C virüs infeksiyonuna sahip olduğunu belirterek, “Tedavi edilmesi gereken hasta sayısı onbinlerce iken, bugün için ancak 2-3 bin hasta bundan yararlanabiliyor” dedi.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği’nin kuruluşunun 10. yıldönümü dolayısıyla “Hepatit C Virüs İnfeksiyonu: Laboratuvardan Kliniğe” konulu etkinlik kapsamında gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Dernek Genel Sekreteri Prof. Dr. Çakaloğlu, tüm dünyada 200 milyona yakın hepatit C’li insan olduğuna inanıldığını belirterek, “Türkiye’de de, 1 milyona yakın kişi hepatit C virüs infeksiyonuna sahiptir” dedi. Hepatit C’li kişilerin büyük çoğunluğunun hastalıklarından habersiz yaşadığına dikkati çeken Prof. Dr. Çakaloğlu, gelişmiş ülkelerde gösterilen yoğun çabalar sonucu tedavi edilen hasta sayısında büyük artışlar olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Çakaloğlu, buna karşın Türkiye’de az sayıda kişiye tanı konulduğunu ifade ederek, “Tedavi edilmesi gereken hasta sayısı onbinlerce iken, bugün için ancak 2-3 bin hasta bundan yararlanabiliyor” şeklinde konuştu. Kaydedilen büyük gelişmelere rağmen hastaların yarısında tedavinin başarılı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Çakaloğlu, kullanılan ilaçların ciddi yan etkilere sahip olduğunu anlatarak, “Kronik C hepatiti olan bir hastada yapılan karaciğer biyopsisi hastalığın ilerleyici olabileceğini düşündürüyorsa tedavi gereklidir” dedi.

AŞI İÇİN 5 YIL BEKLEMEK GEREK

Hastalık için etkili bir aşı olmadığını ancak çalışmaların devam ettiğini de vurgulayan Prof. Dr. Çakaloğlu, “Hepatit C’nin en az 6 farklı genotipi ve 100 kadar da küçük farklılıklar gösteren alt grupları olduğundan etkili bir aşı geliştirmek zordur. En az 5 yıl beklenmesi gerekmektedir” diye konuştu.

HEPATİT C TESTİ YAPTIRIN

Kronik hepatit C’lilerin yüzde 20’sinden fazlasında 20 yıl içinde siroz ve bunların da yüzde 5’inde karaciğer kanseri geliştiğine dikkati çeken Prof. Dr. Çakaloğlu, check up yaptıran, ameliyat geçiren, alkol problemi olan, uyuşturucu kullanan, dövme ve piercing yaptıran herkesin ve eşcinsel erkekler ile hayat kadınlarının mutlaka hepatit C testi yaptırması gerektiğinin altını çizdi.