HEPATİT-B ALARMI

Viral Hepatit Savaşım Derneği Giresun Temsilcisi Dr. Mustafa Torun ‘ İlimizde yaşayan 600 bin kişinin yüzde 10’u yani 60 bin kişi, Hepatit-B virüsü taşıyıcısı’ uyarısında bulundu

AIDS’ten daha tehlikeli bir hastalık olan Hepatit-B virüsünün özellikle Giresun’da çok yaygın olduğu ortaya çıktı. 600 bin nüfuslu şehirin yüzde 10’unun Hepatit-B virüsü taşıdığı iddia edildi.

Giresun Devlet Hastanesi Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Viral Hepatit Savaşım Derneği Giresun Temsilcisi Dr. Mustafa Torun, Hepatit-B nedeniyle her yıl dünyada 1 ila 2 milyon insanın öldüğünü kaydetti. Torun, Türkiye’de hastalığın önüne geçebilmek için yeterli tedbirlerin alınmadığını belirtti.

Hastalık virüsü bulaşıcı

Dr. Mustafa Torun, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘Hepatit-B’li hastaların Giresun’da sayıları azımsanmayacak kadar çok. Giresun’un son sayımlarda nüfusu yaklaşık 600 bindir. Yaptığımız tespitler ve incelemeler sonucunda ilimizde yaşayan 600 bin kişinin yüzde 10’u yani 60 bin kişi maalesef Hepatit-B virüsü taşıyıcısı.

Hepatit-B, fultiminat hepatit siroz ve karaciğer kanserine yol açan en önemli hastalıktır. Hastalık virüsü, HIV’dan 100 kat daha bulaşıcıdır. Bu gerçeklere bakarak bizler, AIDS’le uğraşma enerjimizi Hepatit-B’de de göstersek, çok fazla mesafeler kat etmiş olurduk.’