HEMŞİRELER ŞİDDET KURBANI

Yapılan bir araştırmada, pediatri kliniklerinde görev yapan hemşirelerin yüzde 77.9’unun çeşitli şiddet türlerine maruz kaldığı belirlendi. Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Dergisi’nin son sayısında ”Konya ilindeki pediatri hemşirelerinin şiddete maruz kalma durumu” başlıklı makalede, pediatri kliniklerinde görev yapan 95 hemşireyle yapılan araştırma yayınlandı.

Pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerden yüzde 77.9’nun şiddete maruz kaldığı belirlenirken, şiddete maruz kalan hemşirelerden yüzde 5.3’ünün fiziksel saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Hemşirelerin sözlü ve saldırıya yeltenme gibi şiddet türlerine de maruz kaldığı tespit edildi. Ayrıca şiddete maruz kalan hemşirelerin sadece yüzde 47.4’ünün yetkili yerlere haber verdiği belirlendi.

SALDIRIYA UĞRAYANLARIN HASTALARA KARŞI TUTUMLARI

Araştırmada, hemşirelerin saldırıya uğradıktan sonra hastalara karşı tutumları da incelendi. Yakınlarının saldırısına uğradığı hastasına tekrar bakan hemşire oranı yüzde 89.1’iken, hastayı başka hemşireye bırakanların oranı yüzde 4.1, hastaya bakmayanların oranı 2.7 olarak belirlendi. ”Aile kendi istekleriyle tedavi ve bakımı reddediyor” diyenlerin oranı ise yüzde 4.1 oldu. Hemşirelerin, saldırı sonrası moral bozukluğu ve yoğun stres yaşadıklarını, verimliliklerinin azaldığını, yaşanan olayın hasta bakımını etkilediğini ve hata yapma sayılarının arttığını belirttikleri bildirildi.

ŞİDDETİN NEDENİ

Araştırmaya göre, hemşireler şiddete maruz kalmaların nedenlerini ise hasta yakınlarının eğitim seviyesinin düşüklüğü, sağlık personelinin yetersiz oluşu, basın yayın organlarındaki yanlış haberler, yorgun oluşları, ailenin hemşireye güvensizliği, hastaya yeterli sürenin ayrılmaması, toplumun fazla saldırgan olmasına bağlıyorlar.